Lidovky.cz

Norský vrah Breivik byl prý maminčin mazánek

Svět

  7:30
OSLO/PRAHA - O norském teroristovi Andersi Behringu Breivikovi se v uplynulých dnech napsalo mnohé. Málo se ale vědělo o jeho rodinném zázemí. Teď média odhalila, že Breivik žil v pronajatém bytě se svou matkou do svých 30 let a měl být klasickým případem "maminčina mazánka."

Norský terorista s matkou a nevlastní sestrou

Breivik se narodil v roce 1979 jako syn diplomata, který pracoval v Londýně, a zdravotní sestry. Přátelé britskému Daily Telegraph řekli, že měl jen velmi málo kamarádů a žádnou vážnou známost s dívkou.

Norská tragédie v obrazech - podívejte se ZDE:

Žena truchlí na místě výbuchů v Oslu.


Rodiče se rozešli, když mu byl rok. Otec Jens zůstal v Londýně, matka Wenche Behringová se s malým Andersem a jeho starší nevlastní sestrou (měla ji z předchozího vztahu) vrátila do Osla. Sestra Elisabeth teď žije v Kalifornii.

ČTĚTE TAKÉ.

Když se Jens Breivik znovu oženil, chtěl získat chlapce do své péče. Ale nepodařilo se mu to. Odstěhoval se do Francie, kde ho Anders o prázdninách navštěvoval. Když mu bylo 12 let, otec se opět rozvedl. Vztahy mezi Jensem a Andersem se poté zkomplikovaly.

Jak chtěl Breivik měnit norskou společnost

Anders otce obvinil, že se vzájemně odcizili, poté, co on začal procházet těžkou pubertou. Například sprejoval graffiti na stěny. Před pěti roky se chtěl s otcem sejít, ale ten ho odmítl. Jens Breivik žije na jihu Francii, před novináři ho musí chránit policie.

"Moji rodiče si vybrali Norskou dělnickou stranu, a to zvolili špatně," napsal Anders ve svém manifestu. A i navzdory blízkému vztahu s matkou měl vztek i na ni, protože smýšlela liberálně a inklinovala k feminismu. Anders kritizoval i nevlastní sestru. Podle něj měla "příliš sexuálních partnerů." Matku navíc zkritizoval za výběr dalšího partnera, vzala si norského vojáka. "Je to primitivní sexuální zvíře," napsal o svém novém otčímovi.

Stovky Čechů uctily památku obětí

Jedna svíce, svazek bílých růží a stránky plné bolesti, soucitu i podpory. Na norském velvyslanectví v Praze v pondělí a dnes stovky lidí podepsaly kondolenční knihy vystavené k uctění památky obětí pátečních útoků v Norsku.

Dveře si na velvyslanectví v pražské Hellichově ulici podávali zástupci diplomatických misí v ČR a nejrůznějších českých politických i společenských organizací. Především ale přicházeli norští návštěvníci Prahy a čeští občané, pro které není norská hrůza jen vzdálenou mediální událostí.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.