Lidovky.cz

Ze Somálska prchají ženy a děti, muži zůstávají

Svět

  10:40
MOGADIŠO/PRAHA - V Somálsku trpí hlady miliony lidí, mnozí před hladomorem utíkají do Keni. Podle OSN tvoří 80 procent uprchlíků ženy a děti. Muži buď zůstávají doma a bojují, nebo až do poslední chvíle střeží svůj dům a dobytek. Země takzvaného Afrického rohu zasáhlo největší sucho za posledních 60 let. Rozdělování pomoci brání islamisté, kteří část Somálska kontrolují, tvrdí, že v zemi žádný hladomor není.

Nemocný somálský chlapec se svou matkou v hlavním městě Mogadišu foto: Reuters

V Keni, asi 100 kilometrů od somálské hranice, se nachází vůbec největší uprchlický tábor na světě Dadaab. Denně do něj přichází téměř 1500 vyhladovělých Somálců, většinou žen a dětí. I proto se nabízí otázka: kde jsou všichni muži? Dívky a ženy čekající na přijetí do tábora pro to mají většinou jednoduché vysvětlení – jejich manželé podle nich nemohli jen tak opustit dům a dobytek. Doufají ale, že přijdou za nimi.

Somálsko sužuje hladomor, na fotogalerii se podívejte ZDE

Uprchlíky čeká vyčerpávající cesta vyprahlou pouští, výjimkou nejsou ani malé písečné bouře


Přesně tak tomu bylo i v případě Yaroy. Její manžel jí prý řekl: jakmile uvidíš, že se sousedi balí a chystají do Dadaabu, vezmi děti a odejdi s nimi, i kdyby to znamenalo, že mě tady necháš. A to se i stalo. "Ráno se vypravil se dvěma dětmi na trh a já jsem si všimla, že se sousedi chystají pryč. Vzala jsem si peníze pro případ nouze a odešla se zbylými čtyřmi dětmi," popsala Yaroy pro televizní stanici Al-Džazíra.

Ženy s dětmi se uchylují do tábora Dadaab v Keni


V oblasti, kde žila, prý nepršelo čtyři až pět let, kvůli islamistům se k nim nedostala žádná pomoc, jejich kozy a krávy začaly postupně umírat – to všechno ji přesvědčilo, že je načase odejít. "Kdysi jsme mívali 100 koz, ale když jsem odcházela, bylo jich naživu jen deset," dodala mladá somálská žena.

ČTĚTE TAKÉ:


Její vyprávění se podobá příběhům dalších tisíců žen, které se rozhodly najít útočiště mimo Somálsko a musely kvůli tomu ujít průměrně přes 200 kilometrů. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tvoří celých 80 procent uprchlíků ženy a děti. Jedinými muži jsou malí chlapci a stařešinové. Podle Andrewa Wandera z nevládní organizace Save the Children současná situace odráží i zásady, na kterých funguje tradiční somálská společnost. Samozřejmě že jedním vysvětlením je, že muži zůstávají doma a účastní se bojů – zemí totiž zmítá občanská válka.

To druhé je ale následující – "Dobytek je jejich bohatství a snaží se ho zachránit za každou cenu," uvedl Wander. "A protože není bezpečné zůstávat osamoceně na farmách, navíc když není dostatek jídla, ženy a děti se často spolu s dalšími příbuznými přesouvají do bezpečnějších oblastí, kde se dostanou k potravinám, aby mohly přežít," dodal pracovník nevládní organizace, která působí i v zemích Afrického rohu. Jednatřicetileté Makanoor Hassenové trvala cesta do keňského uprchlického tábora šest dní. Naposledy prý jedla ještě doma, a sice trochu kukuřice. Sahar Abdí Mohammedová ale byla na cestě dokonce 17 dní. Její manžel se prý k ní, jejím čtyřem dcerám a třem synům připojí, "až bude moci".

Tábory jsou přeplněné
Se zdlouhavou cestou do tábora ale souvisí kromě nedostatku jídla a vody i další riziko. Islamističtí rebelové z hnutí Šabáb v posledních letech stále častěji rekrutují i malé chlapce, ve věku 12 až 18 let, ze kterých cvičí dětské vojáky. Na uprchlíky tak čekají nástrahy v podobě islamistických kontrolních stanovišť, kde je prchajícím chlapcům jednoduše zabráněno dostat se dál.

Ale ani přechod hranic do Keni podle ochránců lidských práv pro ženy a děti neznamená, že jsou zcela v bezpečí. Tábory jsou přeplněné, takže celé rodiny často stanují mimo ně a často se stávají obětí nejrůznějších útoků. Jak uvádí Dětský fond OSN (UNICEF), v Dadaabu bylo za první půlrok letošního roku zaznamenáno 385 případů sexuálního násilí. Přitom během stejného období loni to bylo "jen" 75 případů.

Jak pomoci?

* Společnost Člověk v tísni shromažďuje prostředky pro obyvatele Afrického rohu na kontě číslo 7069 7069/0300. Pomoci lze také prostřednictvím darovací SMS zprávy DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (cena je 30 Kč).

* Charita ČR pro stejné účely nabízí konto 55660022/0800, variabilní symboly – Etiopie: 146 a Somálsko: 103. I zde je možné pomoci darovací SMS zprávou ve tvaru DMS CHARITACR na číslo 87777 (cena je také 30 Kč).

* Humanitární organizace ADRA pro pomoc vyčlenila číslo účtu: 40284028/0300 variabilní symbol 392. DMS můžete zasílat ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.