Lidovky.cz

Lebeděv tykal bachařům. Zůstane za mřížemi

Svět

  19:30
MOSKVA/PRAHA - Úsměvy i údiv vyvolalo soudní líčení s vězněným ruským magnátem Platonem Lebeděvem. Kritická slova přitom zazněla i z vládního tábora.

Platon Lebeděv foto: Reuters

Výsledek soudního stání s jedním z padlých ruských oligarchů byl tak trochu překvapivý. Ještě větší šok ale vyvolal průběh líčení a argumenty, které tam padaly. A v úžasu nejsou zdaleka jen odpůrci Kremlu.

Na ostré kritice ruského soudnictví se vzácně shodli obránci lidských práv, opozice i několik představitelů státní moci. Reagovali na středeční verdikt soudu, podle nějž ropný magnát Platon Lebeděv nebude propuštěn z trestanecké kolonie předčasně. A to přesto, že ruský zákon umožňuje odsouzenému požádat po uplynutí poloviny trestu o prominutí zbytku. Pokud nemá kázeňské problémy či nebyl obviněn z terorismu či vraždy, má velkou naději na úspěch.

ČTĚTE TAKÉ:

Představitel nápravné kolonie č. 14 Anatolij Korsunskij ovšem okresnímu soudu v Archangelské oblasti vysvětlil, že Lebeděv zdaleka není bezproblémový vězeň. Za bezmála deset let, které strávil za ostnatým drátem, se dopustil řady prohřešků. Například jednou prý nebyl přítomen na seřadišti a posléze byl objeven, jak kouří. Když mu kapitán vězeňské služby domlouval, Lebeděv mu tykal. V minulosti prý také bývalý oligarcha ztratil část vězeňské uniformy.

Celé přelíčení připomínalo podle šéfky moskevského helsinského výboru Ludmily Alexejevové "divadelní frašku". Stejného názoru je dokonce také prezidentská rada pro lidská práva.Lebeděv zřejmě šanci na dřívější návrat domů neměl. Podle obránců lidských práv byl soud předem "shora" instruován, aby jeho žádost zamítl. Argumenty, které soudce použil - jako Lebeděvovo kouření a tykání - údajně rozesmály "půl Ruska".

Kritika ruského soudnictví se ale tentokrát snesla i z řad vládní strany premiéra Vladimíra Putina. Poslankyně za Jednotné Rusko Ljubov Slisková se postavila na stranu obránců lidských práv. Nazvala to, co se ve středu dělo u soudu, za "divadlo", které ji rozhořčilo. Prokuratura ale dál poukazuje na to, že Lebeděv nikdy nepřiznal svou vinu, málo se kál a nenahradil státu škodu, kterou mu - dle soudního verdiktu - svou trestnou činností způsobil.

Z rozhodnutí vyšší moci?
Je nicméně neobvyklé, aby se za vězněného oligarchu z Jukosu - někdejší největší soukromé ropné firmy v Rusku - postavil některý Putinův stoupenec. Právě ruský premiér je totiž pokládán za iniciátora procesů označovaných za politické, při nichž skončili ve vězení Lebeděv a další oligarcha Michail Chodorkovskij.

Tentokrát je ovšem rozhodnutím soudce Nikolaje Raspopova pobouřen i ruský ombudsman Vladimir Lukin, který jindy bývá vůči Kremlu loajální. "Soudce byl veden jinými důvody, které nebyly nahlas vyřčeny," naznačil Lukin podřízení soudu vládnoucí politické moci. Očekává se, že podobně dopadne i žádost Chodorkovského o propuštění, tedy pokud se rozhodne ji podat. Oba byli zatčeni v roce 2003 a později odsouzeni za daňové podvody a finanční machinace. Na svobodu by měli vyjít až v roce 2016.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.