Lidovky.cz

Proč zemřel šéf libyjských rebelů? Motivů je mnoho

Svět

  18:10
KÁHIRA/BENGHÁZÍ - Pro vraždu velitele libyjských povstaleckých jednotek generála Abdala Fataha Júnise by se našlo mnoho motivů. Ať už ale zemřel jako "hrdina", nebo jako "zrádce", jeho násilná smrt znamená pro libyjské rebely tvrdý zvrat k horšímu, napsala agentura DPA.

Abdal Fatah Júnis

Záhadná vražda velitele jednotek bojujících proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu zaměřuje podle ní pozornost na prostředí protirežimních bojovníků.

Měli by vlastně táhnout za jeden provaz, aby konečně vyhnali Kaddáfího z úřadu a ze země. Je to ale - jak už to tak často bývá v situacích spontánních povstání a občanských válek - velmi pestré nahodilé spojenectví, které navzdory nepřímé podpoře ze strany NATO už přes pět měsíců jen ztěžka bere diktátorovi z Tripolisu půdu pod nohama.

V této alianci se mísí obhájci lidských práv a islamisté, vysoce postavení přeběhlíci Kaddáfího režimu, jako ostatně sám Júnis, navrátilci z exilu, kteří studovali na proslulých univerzitách a stejně tak pašeráci, prchlivci, darebáci a nezištní idealisté. Júnis a další velitelé armády z Benghází museli tomuto nadšenému, ale nezkušenému houfu naočkovat základní disciplínu a řád.

Zároveň bylo povstalecké vojenské velení s jeho neprůhlednými vazbami a urputnou rivalitou od samého počátku rozhádané. Júnis byl do vypuknutí povstání Kaddáfího ministrem vnitra a jeho přechod k rebelům jim umožnil rychle získat kontrolu nad Bengházím a celým východem Libye. Júnisovi odpůrci jsou ale přesvědčeni, že prostě jen uzavřel dohodu - když nechal z Benghází odejít Kaddáfího jednotky, včetně pověstného šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího, který měl údajně na Kaddáfího příkaz utopit revoltu v Benghází v krvi.

VŮDCE POVSTALCŮ JE MRTVÝ

Už v rané fázi povstání se Júnis každopádně srazil s další velkou postavou povstaleckého vedení, plukovníkem Chalífou Haftárem. Také on vyšel z řad Kaddáfího armády, před 20 lety se ale usadil v USA a údajně tam udržoval kontakty s tajnou službou CIA. Júnis zazářil v březnu při návštěvách na frontě u Marsá al-Brigy, které dodaly povstaleckým oddílům motivaci. Haftár prý měl naproti tomu větší ponětí o moderním vedení války. Mocenský střet v Benghází rozhodl nakonec Júnis ve svůj prospěch, Haftár se musel stáhnout do druhého velícího článku.

Pro povstalecké bojovníky v Benghází, především ty z jeho velkého kmene Ubajdí, je Júnisova násilná smrt jistě ztrátou. "Je to tvrdý úder," soudí expert na libyjskou problematiku z Dubaje Tárik Júsuf. "Je to ale také varovný signál pro Přechodnou národní radu, že musí konečně dělat více pro bezpečnost měst, která má pod kontrolou." Mnozí se totiž obávají, že by se konflikty mezi frakcemi a kmeny mohly ještě vyostřit.

Zrádcova hlava
Za vraždou Júnise a jeho dvou doprovodných důstojníků mohou stát podle agentury DPA i analytiků citovaných agenturou Reuters různé kruhy. Kaddáfí vypsal několikamilionovou odměnu na "zrádcovu" hlavu, což by nasvědčovalo verzi povstalecké vlády v Benghází, podle níž spáchalo tento zločin Kaddáfího komando.

Je ale také možné, že Júnise jeho vlastní lidé odhalili jako dvojitého agenta Kaddáfího režimu, nebo ho právě proto urychleně odpravili Kaddáfího agenti dříve, než mohl "začít mluvit". V úvahu připadá i to, že Júnisovo "odhalení" vykonstruovali jeho vlastní lidé, aby ho eliminovali z nějakých jiných, veřejnosti neznámých důvodů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.