Lidovky.cz

'Obama je nejhorší prezident. Chce oslabit Ameriku'

Svět

  7:30
Barack Obama je jedním z nejhorších prezidentů, které USA v moderní historii měly. Jeho šance na znovuzvolení jsou ale vysoké, říká v rozhovoru pro LN politolog a konzervativní komentátor Joshua Muravchik.

Barack Obama foto: ČTK

LN Co z pohledu konzervativce udělal prezident Obama během svého úřadování dobrého?

Nic.

LN Vůbec nic?

Dobrá, například útok na Usámu bin Ládina byl samozřejmě dobrou věcí. Udělal by to každý prezident, ale ano, bylo to nepochybně něco dobrého. A potom si vzpomínám na jeden okamžik v roce 2009, kdy to vypadalo, že vývoj v Pákistánu se zvrtne hodně špatným směrem. Džihádisté se přesunuli do údolí Svát, získali nad ním kontrolu a hrozilo, že ovládnou i další oblasti. A americká administrativa – tedy spíše pod taktovkou ministryně zahraničí Clintonové než prezidenta Obamy – vyvinula na pákistánskou vládu obrovský tlak, aby džihádisty zatlačila zpět, což se také stalo. A to bylo velmi prospěšné. Obamova administrativa si za tak rychlou a silnou reakci na tuto hrozbu zaslouží podle mě uznání.

LN A celkové hodnocení Obamy?

Politolog, komentátor, publicista

Joshua Muravchik

* Joshua Muravchik se angažoval v mládežnickém socialistickém hnutí, postupně ale přejal (neo)konzervativní myšlenky.
* Na Georgetown University získal doktorát z mezinárodních vztahů, sám nyní působí na Johns Hopkins University. Dříve působil na American Enterprise Institute. Přispívá mimo jiné do deníku Wall Street Journal. Napsal také několik knih, z nichž některé vyšly i v češtině – například Nebe na zemi: vzestup a pád socialismu.

Ve většině případů byl otřesný. Je jedním z nejhorších prezidentů v americké historii.

LN Hodnotíte ho ještě hůř než Jimmyho Cartera?

Ne. Je přibližně stejně špatný jako Carter. Dva nejhorší prezidenti v tomto a minulém století byli právě Carter a Obama.

LN Když jsme u těch srovnávání, jak byste zhodnotil Obamu a Billa Clintona?

Clinton byl mnohem lepší. I když jsem s ním v mnohém nesouhlasil. Ve svém prvním funkčním období (1993–1997 – pozn. LN) byl hodně izolacionistou, zahraniční politiku ignoroval. Ale ve druhém období (1997–2001 – pozn. LN), vlastně už na konci prvního, se změnil. Došlo k rozšíření NATO atd. Clinton se prostě probudil. A v domácí politice se posunul směrem ke středu. Takže nakonec to byl vlastně dobrý prezident.

LN A jak by se změnil Obama, kdyby byl příští rok opět zvolen prezidentem? Posunul by se také směrem k politickému středu?

Myslím, že naopak. Problémem je, že ve svém mládí byl svým způsobem marxistou-leninistou. Sice tyhle pošetilé ideje opustil, ale neexistuje důkaz, že by tak učinil proto, že by mu přišly chybné. Možná je opustil spíš kvůli tomu, že zjistil, že jsou v police nepoužitelné. Že by je Američané nepřijali. Ve svém druhém funkčním období – tedy pokud bude nějaké druhé období – by podle mě byl ještě mnohem levicovějším prezidentem. Tedy kromě kroků, kdy ho bude držet na uzdě Kongres.

LN A jak by to vypadalo v praxi?

Kongres ho může omezovat v domácí politice, ale v zahraniční politice je Obamovým hlavním cílem oslabit Ameriku. On si prostě myslí, že Amerika má na svět zhoubný vliv. A čím bude Amerika slabší, tím lepší to pro všechny bude. Drasticky omezí naše vojenské výdaje, takže budeme mít menší možnosti cokoliv dělat. Jeho politikou je také být co nejméně přátelský vůči zemím, které jsou vůči Americe nejpřátelštější – to se týká například Británie a Izraele. A naopak nejpřátelštější být vůči zemím, které nám nejvíce ubližují – jako jsou Írán, Sýrie a Rusko. To samozřejmě nedává smysl, pokud tedy nepřistoupíte na představu, že "říší zla" jsou dnes Spojené státy. Nemůže v tom pochopitelně zajít příliš daleko, neboť ho krotí zbytek administrativy.

POŠRAMOCENÉ USA:

LN A teď otázku, která pro vás bude určitě jednoduchá – jakou největší chybu v zahraniční politice Obama udělal?

Největší chyba se objevila po íránských volbách (v červnu 2009 – pozn. LN), kdy v podstatě podpořil tamní režim. Prohlásil, že vůdce opozice Músaví by se zase až tak nelišil od prezidenta Ahmadínežáda. Po týdnu – a velkém tlaku – své stanovisko změnil, ale to už bylo příliš pozdě. A podobně to vypadalo v Sýrii, kde byl neuvěřitelně přátelský vůči režimu Bašára Asada. Skoro by se dalo říct, že mu lezl kamsi... Lidé jsou přitom v syrských ulicích už od března a Obama zveřejňuje jen občasné a podmínečné projevy nesouhlasu (s chováním režimu – pozn. LN).

LN Pokusím se z vás dostat ještě alespoň pár hezkých slov o Obamovi. Co dobrého ještě udělal v zahraniční politice kromě dopadení bin Ládina?

Vždyť už jsem další věc zmínil – Pákistán v roce 2009.

LN A alespoň krátce k americké domácí politice. Jak byste zhodnotil Obamovo vystupování zde?

Například to, co udělal se zdravotní péčí, bylo naprosto ohromující. Nikdy ve svém životě jsem nezažil, aby se americký prezident pokusil americkému lidu vnutit něco proti jeho vůli. A on to se zdravotnickou reformou udělal. To byl americký rozchod s tradičním způsobem vládnutí.

LN A jak byste zhodnotil Obamovu pozici během uplynulých tahanic o americký rozpočet? Ukázal svoji sílu, nebo slabost?

Nevím, co z toho ukázal. Vím jen, že ukázal, že chce být znovu zvolen. Všechno, co dělal, je součástí jeho snahy připravit si pozici.

LN A má šanci na znovuzvolení?

Nepochybně.

LN Takže byste si na něj vsadil?

To ne. Ale úřadující prezident má vždycky velké šance na znovuzvolení. Stačí se podívat zpět – Bush mladší, Clinton, Reagan, Nixon, Johnson, Eisenhower...

Křišťálová lupa 2011
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.