Lidovky.cz

Jakou roli hrál při puči Gorbačov? Byl jsem poloidiot, říká

Svět

  10:53
MOSKVA/PRAHA - Přesně před dvaceti lety se sovětští komunisté pokusili vojenským pučem zachránit SSSR, ale marně. I když v pokusu o komunistický puč, ke kterému došlo v SSSR přesně před 20 lety, tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov nehrál hlavní roli, dnes je nejžádanějším svědkem dramatických událostí.

Michail Gorbačov foto: ČTK

Rozhovory s ním jsou v tyto výroční dny na prvních stránkách světového tisku.

SRPNOVÝ PUČ

* Gennadij Janajev a jeho sedmičlenná junta se pokusili 19.8. 1991 zabránit přeměně SSSR.

* Gorbačov se vrátil po čtyřech dnech internace, pučisty ale odrazil prezident Ruska Boris Jelcin. Koncem roku se SSSR rozpadl.



Přitom boj o moskevský parlament ani nemohl sledovat osobně -odjel totiž na dovolenou na Krym. Podle některých historiků ze strachu tehdy ztratil zdravý úsudek a ani kdyby zůstal v Moskvě, nedokázal by adekvátně reagovat. Těch, kteří by mohli potvrdit či vyvrátit hypotézu o úloze posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova v "moskevském puči", je na světě už málo. Zemřela i nejbližší svědkyně Gorbačovova údajného selhání - jeho žena Raisa.

ČTĚTE TAKÉ:


Každopádně dny, kdy se skupina zatvrzelých komunistů, osmi členů Státního výboru pro výjimečný stav (GKČP) a jejich přívrženců, snažila zvrátit demokratizační vývoj započatý Gorbačovem jako "perestrojka" a "glasnosť", nepokládá ani sám exprezident ve svém životě za nejšťastnější.

Jak totiž tvrdí, jeho cílem nebyl rozpad SSSR, který se zhroutil necelé čtyři měsíce po moskevském puči. "Dodnes se nemůžeme jeden bez druhého obejít," říká nostalgicky na adresu dnes již svobodných, dříve sovětských republik. "A obyvatelstva jsme měli 300 milionů - to také byl plus... Svaz byl zničen proti vůli jeho lidu!" konstatoval v rozhovoru s novináři z německého týdeníku Der Spiegel.

"Byl jsem poloidiotem"
Své chování těsně před plánovaným podepsáním nové svazové smlouvy, která měla vytvořit nový, svobodnější svaz republik podřizujících se Moskvě a zachránit tak existenci SSSR, pokládá Gorbačov za chybné.

Pár dní před 20. srpnem, kdy mělo k historické události dojít, odjel na dovolenou. "Bohužel, byli to idioti, sami všechno zkazili," říká na adresu pučistů, kteří tvrdili, že stejně jako Gorbačov chtějí zabránit rozpadu velmoci. "Já byl poloidiotem," uznává, když hovoří o svém odjezdu na daču. Jen zmizel z Kremlu, v televizi pučisté sovětskému lidu oznámili, že Gorbačov je nemocen a moc přebírá do rukou GKČP.

A tak se komunistickým předákům musel postavit jiný muž - Boris Jelcin, první ruský prezident. Zasloužil se i o to, že SSSR zanikl bez velkého krveprolití a pučisté, alespoň na chvíli, putovali za mříže. Gorbačov už jen sekundoval - svou historickou úlohu splnil zahájením demokratizace země v polovině 80. let. S dramaty na počátku devadesátých let si už nevěděl rady. Jelcin se svým selským rozumem a ráznou, tvrdou pěstí se do této doby hodil lépe.

ČTĚTE TÉMA V LN

Velké téma o puči v roce 1991 najdete v pátečním vydání LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.