Lidovky.cz

Čína obrátí tok řeky Jang-c'-ťiang a vystěhuje tři miliony lidí

Svět

  7:30
PEKING - Tři miliony Číňanů musí opustit své domovy kvůli gigantickému projektu, který počítá s obrácením nejdelší euroasijské řeky Jang-c'-ťiang k Pekingu.

Řeka Jang-c'-ťiang foto: Shutterstock

Projekt, který už začal přípravnými pracemi v povodí řeky Chan (přítok Jang-c') v provincii Šen-si, bude realizován na ploše větší než je Francie, píše server GlobalPost. Obrátit tok řeky k Pekingu bude trvat deset let.

Vesničané, kterých se přesídlení týká, jsou z rozhodnutí zoufalí. “Je to těžké, orná půda, která jim přinášela živobytí, zmizí a lidé si budou muset hledat novou práci,“ říká místostarosta jedné z již přesídlených vesnic Tung Ming-feng. "Teď mají práci při budování tunelů. Dostávají v přepočtu osm tisíc korun měsíčně a domů se vrací tak špinaví, že jsou k nepoznání. Práce je to nebezpečná a mnoho vesničanů na stavbách už zahynulo," vysvětluje místostarosta.

Představitelé provincie Šen-si kritiku ale odmítají. Opakují, že projekt přesídlení za přibližně 300 miliard korun výrazně změní životy lidí k lepšímu. Už nyní se budují tunely a mosty. Dalším cílem je také vyřešit problémy s nedostatkem vody, kterým je v Číně postiženo téměř 700 milionů obyvatel.

ČTĚTE O PŘEHRADĚ TŘI SOUTĚSKY:

Ve střední Číně, kde jsou teď zejména pole a vesnice, mají vzniknout nová moderní města. Nucené přesídlení se bude týkat dvakrát většího počtu lidí než když se stavěla největší přehrada na světě Tři soutěsky na stejné řece. Kvůli gigantické přehradě své domy opustilo 1,3 milionů Číňanů. Stavba přišla na 650 miliard korun. Pod vodou z přehrady zmizelo 13 velkoměst a 140 měst, přes 1300 vesnic a tisíce archeologických památek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.