Lidovky.cz

Turecko vykázalo izraelského velvyslance

Svět

  13:23
ANKARA - Vztahy mezi Izraelem a Tureckem se v pátek výrazně ochladily. Ankara vykázala izraelského velvyslance a omezila vlastní diplomatické zastoupení v židovském státě. Turecko zároveň pozastavilo platnost vojenských smluv s Izraelem.

Turecký mninistr zahraničí a pravděpodobně budoucí premiér Ahmet Davutoglu. foto: Reuters

Ankara po Izraeli požaduje omluvu za loňský zásah proti flotile lodí s pomocí pro pásmo Gazy, při kterém na palubě lodi Mavi Marmara zemřelo devět tureckých občanů.

Ministr zahraničí Ahmet Davutoglu znovu označil izraelskou námořní blokádu Gazy za nelegální a dodal, že zodpovědnost za současné napjaté vztahy mezi oběma zeměmi nese Izrael.

OSN: Blokáda je oprávněná, Izrael zásah přehnal
Diplomatická roztržka přišla v den, kdy má OSN zveřejnit zprávu komise, která události loňského května zkoumala. Ve zprávě, kterou mají od čtvrtka k dispozici některá média, se uvádí, že Izrael při zásahu proti flotile s humanitární pomocí použil nepřiměřenou sílu. Samotnou blokádu pásma Gazy označuje dokument za legální.

Zásah proti flotile pro Gazu

Při zásahu Izraelců na loď směřující do pásma Gazy loni 31. května bylo zabito osm Turků a jeden americký Turek. Při akci bylo zraněno také sedm izraelských vojáků. Obě strany se navzájem obvinily z vyprovokování násilí.

V loňské flotile byli čtyři novináři z ČR, mezi nimi redaktor a kameraman České televize. Izraelci některé přinutili podepsat souhlas s deportací a odebrali jim pasy.

Mezinárodní společenství incident ostře odsoudilo. Izrael tvrdil, že jeho vojáci jednali v sebeobraně.

K TÉMATU: Izrael deportoval propalestinské aktivisty,Turecko pohřbilo oběti
Postup Izraele byl protizákonný, míní zadržovaný reportér ČT

"Izraelské rozhodnutí vstoupit na palubu lodí s takovou silou a v tak velké vzdálenosti od zóny blokády a bez posledního varování těsně před naloděním bylo přehnané a nepřiměřené," stojí v závěrech dlouho očekávané zprávy OSN, která měla být původně dokončena v únoru.

Komise, vedená bývalým novozélandským premiérem Geoffreym Palmerem, ve zprávě dále uvádí, že námořní blokáda Gazy byla legální a přiměřená, protože byla zaměřena na zastavení dovozu zbraní po moři. Upozorňuje také, že Izrael při nalodění narazil na "organizovaný a násilný odpor skupiny pasažérů". Přesto jsou podle komise ztráty lidských životů nepřijatelné.

Váhu zprávy podle agentury Reuters výrazně oslabuje to, že ze čtyř členů komise dva - izraelský a turecký - vyjádřili nesouhlas s některými z klíčových nálezů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.