Lidovky.cz

Nečase čekala před Jad vašem demonstrace proti Bátorovi

Svět

  18:53aktualizováno  21:04
JERUZALÉM - Památku šesti milionů obětí holocaustu uctil český premiér Petr Nečas při své návštěvě památníku Jad vašem v Jeruzalémě. Předseda české vlády ale také, stejně jako ministr školství Josef Dobeš, prošel okolo skupinky demonstrantů, která přímo v památníku protestovala proti tomu, že na ministerstvu školství je zaměstnán kontroverzní úředník Ladislav Bátora.

Český premiér Petr Nečas (vlevo). Vpravo je ředitel památníku Nathan Eitan. foto: ČTK

"Nevíme, jak je možné, že má pan ministr školství poradce a podřízeného, který chválí antisemitské knihy a je aktivní v podobných organizacích," řekla  jedna z protestujících Nataša Dudinská. Ona a její tři kolegyně, které s transparenty na českou delegaci čekaly při východu z hlavní expozice, prý doufaly, že právě na výstavě věnované vražedným následkům antisemitských myšlenek a slov si ministr školství uvědomí nevhodnost svého angažmá.

ČTĚTE VÍCE:

"Nepomáhá to ničemu. Jen atmosféře, která v ČR v určitých kruzích vládne, nesnášenlivé, antiromské, antisemitské atmosféře," dodala Dudinská.

Ministr školství za Věci veřejné před časem Bátoru po protestech koaliční strany TOP 09 odvolal z pozice personálního šéfa ministerstva a přidělil mu ve svém kabinetu jiné úkoly. Dobeš českým novinářům řekl, že jej demonstrace překvapila.

Petr Nečas potkal před památníkem demonstranty protestující proti Ladislavu Bátorovi.

"Byl jsem tedy v úplně jiném rozpoložení, takže jsem ji jen zaznamenal, nebudu na to reagovat," uvedl. Bátora se v minulosti účastnil mnoha seminářů, protože se o historii zajímá, reagoval v Jeruzalémě Dobeš na námitku, že jeho podřízený se účastnil semináře s antisemitskou tématikou. "Já v jeho činech nic takového nevnímám," dodal.

Premiér Petr Nečas na protest reagoval slovy, že za své úředníky si odpovídá ministr školství. "Já jsem řekl, že kdyby to byl můj spolupracovník na úřadě, který vedu já, tak že by v té funkci dávno nebyl," dodal předseda české vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas po zhlédnutí exibice, která jímavým způsobem přibližuje příčiny, průběh i důsledky nacistického vyhlazování evropských Židů, položil věnec v Síni vzpomínek. Temná místnost, ve které plápolá věčný oheň, připomíná i 22 jmen koncentračních vyhlazovacích táborů i míst zabíjení v celé Evropě.

Historické muzeum v devíti galeriích ukazuje příběh holocaustu z židovské perspektivy. Chronologický výklad je provázen osobními příběhy Židů, kteří žili a umírali za nacismu. V Síni jmen, kam také předseda vlády přišel, jsou zaznamenaná jména a osobní údaje milionů obětí na symbolických náhrobcích, které přeživší vybudovali na paměť svých blízkých.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.