Lidovky.cz

Abbás požádá Radu bezpečnosti OSN o uznání Palestiny

Svět

  19:34
RAMALLÁH - Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v Ramalláhu řekl, že Palestincům v OSN půjde o plnohodnotné uznání jejich státnosti. Hodlají o to požádat Radu bezpečnosti OSN. Abbás před palestinskými představiteli vysvětloval důvod, proč o to chce příští týden požádat v newyorském sídle OSN.

Prezident Abbás foto: Reuters

Úřad izraelskho premiéra Bemnajina Netanjahua Abbásův úmysl označil za jednostranný krok, který Palestincům mír nezajistí. Abbás řekl, že mu nejde o izolaci Izraele ani o zpochybnění jeho legitimity jako nezávislého státu. Palestinci chtějí poukázat na desetiletí křivd, v nichž vinou Izraele žijí, a na nelegitimnost izraelské okupace svých území.

Plnohodnotné členství v OSN je podle něj legitimním právem Palestinců

Zdůraznil, že Palestinci se dosud snažili svého státu dosáhnout v mírových jednáních s Izraelem, ale marně. Důvodem je podle něj neústupnost židovského státu. "Nejedeme do OSN, abychom získali nezávislost. Vrátíme se, abychom dále vyjednávali. Jde nám o plnohodnotné členství v OSN," řekl Abbás.

ČTĚTE VÍCE:

Palestinci jsou podle něj připraveni spravovat vlastní stát. V minulých dvou letech budovali své instituce, mají kvalitní zákony a dodržují lidská práva. Plnohodnotné členství v OSN jim podle Abbáse pomůže vyjednávat o zásadních otázkách sporu s Izraelem.

Abbás má ve Valném shromáždění OSN vystoupit příští pátek. "Po svém projevu (ve Valném shromáždění) předám žádost o uznání generálnímu tajemníkovi OSN, aby ji předal předsedovi Rady bezpečnosti OSN," řekl. USA hodlají v radě použít své právo veta. K přijetí nového státu je v RB OSN zapotřebí souhlas aspoň devíti z jejích 15 členů. Přitom ani jeden z pěti stálých členů s právem veta nesmí toto opatření použít.

Abbás nechal otevřenou otázku, jak bude postupovat dál, až rada žádost zamítne. "Naše volba je Rada bezpečnosti OSN. O dalším postupu rozhodneme v pravou chvíli," řekl.

Netanjahuův úřad označil v reakci Abbásův krok za jednostranný akt. "Míru nelze docílit jednostrannými kroky v OSN," uvádí se v krátkém textu.

S Abbásovým záměrem nesouhlasí ani radikální Hamas, který ovládá pásmo Gazy, jež se má stát stejně jako západní břeh Jordánu součástí státu. Podle mluvčího Hamasu Samího abú Zuhrího jde o osamocený Abbásův krok. "Obsahuje velké riziko a může vést k porušení národních práv, jako je právo na návrat (uprchlíků), na odboj a národní sebeurčení. Tato osamocená akce není výsledkem národní dohody," řekl abú Zuhrí.

Podle Abbáse je nejdůležitější jednota

Abbás přitom v projevu řekl, že vůbec nejdůležitější je pro Palestince jejich jednota. Zdůraznil, že jediným zástupce palestinského národa bude nadále Organizace pro osvobození Palestiny, jejímž členem Hamas není.

Abbásův Fatah se s Hamassem pokusil v květnu smířit a obě organizace ohlásily, že vytvoří společnou vládu, která bude vládnout jak západnímu břehu Jordánu, tak pásmu Gazy. Smírčí jednání pak ale nepokračovala a palestinské dvojvládí pokračuje.

PSALI JSME:

Abbás svým prohlášením rozptýlil dohady o tom, oč vlastně v New Yorku příští týden požádá. Podle diplomatů se v zákulisí stále intenzivně vyjednání o formě žádosti. Diplomatické zdroje tvrdí, že Palestinci byli ochotni přistoupit na povýšení svého členství ze současné entity s právem pozorovatele, tak aby to bylo přijatelné pro Izrael. Ten se obává, že uznáním státnosti budou moci Palestinci například pohnat Izrael před Mezinárodní trestní soud.

Komentátoři poukazují na to, že Palestinci jsou si dobře vědomi, že přes americké veto jejich žádost v RB OSN neprojde. Poukáže to ale na nevěrohodnost Ameriky coby důvěryhodného zprostředkovatele mírových rozhovorů. Arabský svět se domnívá, že USA v nich straní Izraeli.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.