Lidovky.cz

10 faktorů, které Knoxové pomohly na svobodu

Svět

  9:25
ŘÍM/PRAHA - Investigativní novinář Graham Johnson, který se detailně zabýval případem Amandy Knoxové, sestavil 10 faktorů, které vedly k jejímu propuštění.

Amanda Knoxová foto: ČTK

1) Pochybení vyšetřovatelů

Jedním z hlavních důvodů, proč se Američanka Amanda Knoxová mohla včera vrátit domů z italského vězení, byla četná pochybení vyšetřovatelů na místě činu. Jak připomněl pro BBC novinář Graham Johnson, policisté v mnoha případech kontaminovali vzorky sebrané z pokoje, kde byla Britka Meredith Kercherová zavražděna.

2) Důvodné pochybnosti

Řadu stop DNA navíc přišli odebrat až 46 dní po zločinu, takže bylo velmi těžké určit jejich původ. Ve prospěch Knoxové rozhodlo to, že soudci začali mít díky jejím právníkům důvodné pochybnosti o úrovni testování předmětů doličných.

ČTĚTE TAKÉ:

Šlo především o zapínání podprsenky Kercherové, na němž se údajně objevily stopy DNA Raffaela Sollecita, Knoxové bývalého přítele a podle žalobců i spolupachatele, a nůž, kterým byla oběť ubodána. Prokuratura tvrdila, že se na rukojeti našlo DNA Knoxové a na ostří DNA její mrtvé spolubydlící. Nakonec však obhajoba dokázala, že množství vzorků na ostří bylo příliš malé na to, aby se dalo zkoumat. Potvrdilo to ostatně i nestranné přezkoumání.

3) Nedostatek důkazů

Zanedbat se nedal ani nedostatek důkazů vůči dvojici obviněných. Zejména se nepodařilo prokázat, že Knoxová a Sollecito byli během vraždy skutečně v místnosti. Rudy Guede, který je v této chvíli nejpravděpodobnějším vrahem, sice vypověděl, že v pokoji slyšel hlas Knoxové, ale nikoli že ji viděl.

4) Motiv

Chybí i pádný motiv. Žalobce sice zarytě trval na svém, že šlo o „sexuální hrátky, které se zvrhly“. To se ale ukázalo jako málo přesvědčivé, stejně jako zabití kvůli penězům.

5) Svědci

Obžaloba nepřivedla důvěryhodné svědky. Antonio Curatolo, který vypověděl, že zahlédl podezřele se chovající Knoxovou v inkriminovaný okamžik nedaleko místa vraždy, je bezdomovec závislý na heroinu.

6) Charakter Knoxové

Podle Johnsona je nesporné, že svou roli v případu sehrál charakter Knoxové. Jak její protivníci, tak četní novináři se ji snažili až přehnaně démonizovat - líčili ji jako promiskuitní a zdůrazňovali její „divné chování“ u soudních stání. To se však ve finále ukázalo jako kontraproduktivní.

7) Rodina a přátelé

Velkou oporou byli pro obviněnou její rodina a přátelé. Dokázali na svou stranu získat zástupy stoupenců a přesvědčit je o Amandině nevině.

8) PR specialisté

Pomohli jim v tom PR specialisté. Už v Seattlu najali experta v tomto oboru Davida Marriota. Ten neustále dokola opakoval, že se z toho Amanda dostane, až nakazil i převážně skeptická italská média.

9) Odvolací soudy

BBC také zdůraznila, že italský soudní systém je v případě odvolacích soudů mnohem shovívavější k obviněným než v dalších zemích světa.

10) Příznivé politické klima

Právníkům Knoxové stačilo pouze zpochybnit nakládání s důkazy DNA, aby zničili celou konstrukci případu, kterou přednesla obžaloba. To vše podpořilo příznivé politické klima. Premiér Silvio Berlusconi je již dlouhou dobu „na kordy“ se systémem nezávislých soudců v zemi. Jakékoli jejich pochybení je mu proto nanejvýš vhod.

Knoxová se vrátila domů do Seattlu

Knoxová se vrátila do rodného Seattlu. Na letišti po příletu domů čtyřiadvacetiletá studentka poděkovala všem, kteří ji podporovali během jejího boje s italskou justicí.

"Jsem strašně dojatá," řekla na krátké tiskové konferenci na letišti, kde jí po boku stáli rodiče a její advokát. "Dívala jsem se z letadla dolů a zdálo se mi, že to všechno ani není pravda," řekla zalykajíc se slzami.

"Chci jen poděkovat všem, kdo mi věřili, kdo mě bránili a kdo podporoval moji rodinu."

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.