Lidovky.cz

Češi se vrací do vyrabované ambasády v Libyi

Svět

  11:54
TRIPOLIS/PRAHA - Do Libye se dnes po půl roce vrací český velvyslanec. Jeho úřad byl už dvakrát vyrabován a na jeho ochranu budou nyní dohlížet příslušníci policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Česká ambasáda v Tripolisu foto: mzv

Už na začátku tohoto týdne odcestovali do Libye dva čeští diplomaté s ochrankou, aby „připravili půdu“. Na 190kilometrové cestě od libyjsko-tuniských hranic je doprovázelo i pět ozbrojených mužů z řad rebelů. Pohybovali se sice po již povstaleckých územích, ale chtěli si být jisti, že jim nic nehrozí.

V podstatě nevíme, do čeho jdeme

Dnes doplní diplomatickou sestavu v Libyi i velvyslanec Josef Koutský. Vrací se po sedmi měsících. Z bezpečnostních důvodů nikdo z diplomatů nemůže mít v Tripolisu svou rodinu. Dalším rozdílem oproti předchozímu působení v této zemi je, že na ochranu naší ambasády budou dohlížet příslušníci policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Mutasim Kaddáfí je zřejmě stále na svobodě

„Vracíme se do země bez Kaddáfího, do nové Libye, ale v podstatě nevíme, do čeho jdeme. Je to ale pro nás nová výzva,“ uvedl před novináři český velvyslanec. Budova zastoupení, kde se nacházejí i byty diplomatů, byla za uplynulých sedm měsíců dvakrát vyrabována. „Vyražená okna, vykopnuté dveře, vylomené zámky,“ popsal Koutský. „Došlo i k narušení bezpečnostních a komunikačních systémů, tak to nějakou dobu potrvá, než zastupitelský úřad zprovozníme,“ dodal. Co Čechy přimělo vrátit se do země, kde stále ještě probíhá vojenský konflikt, a není tedy zcela bezpečná? Jak poznamenal náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub, situaci v zemi dlouhodobě sledovali a vyslali tam v uplynulých týdnech na průzkumnou misi i jednoho z diplomatů. Klíčové bylo, i pro uznání libyjské Národní přechodné rady jako jediného legitimního zástupce země, osvobození Tripolisu.

Pomoc za čtyři miliony

Spolu s velvyslancem doveze český speciál do Libye i další várku humanitární pomoci ve výši čtyř milionů korun, připravené ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. Jde zejména o zdravotnické potřeby -nejrůznější ventilátory, kyslíkové přístroje či inkubátory. Ty budou nejprve umístěny do polních nemocnic, poté i do těch „stálých“. Právě pomoc Libyi je tím hlavním důvodem, proč se do země Češi vrací.

 „Bez přítomnosti velvyslance a diplomatů není možné zajistit kontakt s nemocnicemi, podílet se na projektech, které mohou pomoci obyčejným Libyjcům,“ nechal se slyšet Jiří Ellinger, ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky. „Není tam jednoduchá politická situace, může to ještě eskalovat, ale přesto chceme být na místě, protože z Prahy se spousta věcí nedá udělat,“ dodal. Do budoucna Češi plánují i další formy pomoci - jestli o to Libye bude stát. Mohlo by jít zejména o oblast bezpečnosti - kontroly hranic, migrace či pomoc při reformách ozbrojených sil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.