Lidovky.cz

Kaddáfí zemřel naštvaný, říká jeho důvěrník

Svět

  12:59
TRIPOLIS/PRAHA - Muammar Kaddáfí si přál zemřít libyjskou rukou. Když jel v konvoji vozidel, které zasáhly letouny NATO, počítal s tím, že brzy zemře. Tvrdí to alespoň jeden z jeho důvěrníků Mansúr Zaú.

Muammar Kaddáfí na snímku z roku 2009 foto: Reuters

Reportéři BBC s ním mluvili v Misurátě, kde je zadržován. Mansúr byl šéfem Lidových gard a vedl Kaddáfího ochranku. Předpokládá se, že právě tento muž byl tím, kdo nařídil zabíjení, znásilňování a mučení Kaddáfího odpůrců. Předpokládá se také, že Mansúr ví, kde leží hromadné hroby s ostatky povstalců.

"Kaddáfí byl nervózni. Nemohl telefonovat, ani nijak komunikovat s okolním světem. Měli jsme málo jídla i vody, naše situace byla špatná," vypráví Mansúr. "Proč nejde proud? Proč neteče voda?", ptal se podle Zaúa dlouholetý libyjský diktátor, který prý do poslední chvíle nerozuměl tomu, proč proti němu Libyjci povstali.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přecházel sem a tam, psal na notebooku. Věděli jsme, že je konec," dodává. Podle něj Kaddáfí prohlásil, že ho hledá Mezinárodní trestní soud (ICC). A že ho nepřijme žádná země. "Řekl, že raději zemře libyjskou rukou," tvrdí Mansúr.

Kaddáfí se poté rozhodl přesunout ze Syrty do nedalekého údolí Džarraf.

Chtěl zemřít na místě, kde se narodil

Když nastoupili do konvoje vozidel, všichni prý věděli, že Kaddáfí chce zemřít. "Byla to sebevražedná mise. Cítili jsme, že chce zemřít na místě, kde se narodil, i když to neřekl výslovně," vypráví. Jeho plány ale zmařil útok letounů NATO.

Kolona více než 40 vozů měla vyjet ve čtvrtek 20. října ve 03:00, ale na cestu se kvůli špatné organizaci vydala až okolo 08:00. V Toyotě Land Cruiser s Kaddáfím prý cestoval šéf jeho bezpečnosti, jeden z jeho příbuzných, Zaú a řidič. Asi po třiceti minutách konvoj zasáhla raketa, která dopadla poblíž auta s Kaddáfím. Ten se pak snažil s dalšími muži uprchnout, přičemž prý pod neustálou palbou nejprve došli k jisté farmě, následně k hlavní silnici a nakonec ke kanalizačnímu potrubí. Tam byl Kaddáfí zajat protivníky. Nedlouho poté přišel o život za dosud ne zcela vyjasněných okolností.

Mansúr také vypověděl, že se Kaddáfí cítil zklamaný reakcí svých přátel Tonyho Blaira a Silvia Berlusconiho. "Říkal, že udělal hodně dobrého pro Libyi, lidé ho měli milovat až do konce," uvedl Mansúr, který věří, že Kaddáfí zemřel jako zklamaný a naštvaný muž. Když se ho reportéři ptají na všechno to mučení a teror, muž přizná, že odpůrci Kaddáfího byli likvidováni, že sponzoroval mezinárodní teroristy a stál za atentátem v Lockerbie. Za nejhorší okamžik označí masovou vraždu 1200 politických vězňů v Tripolisu v roce 1996. Jakoukoliv osobní odpovědnost ale Mansúr odmítá. Pokud bude Zaú shledán vinným, může skončit na šibenici.

Co bylo v Kaddáfího poslední vůli?

Ještě před smrtí předal Kaddáfí třem příbuzným svou poslední vůli, v níž se podle BBC hlásí k islámu a slibuje, že zemře jako muslim. Vyjadřuje v ní také přání, aby byl v případě smrti pohřben v Syrtě vedle své rodiny, a to podle muslimských zvyků, neumyt a v oblečení, které měl na sobě v okamžiku smrti.

Dále se obrací k libyjskému lidu a vyzývá jej, aby ochraňoval svou identitu a to, čeho dosáhl. Svým stoupencům vzkazuje, aby pokračovali v odporu a vždy bojovali proti jakémukoliv zahraničnímu agresorovi.

V závěru se zmiňuje o nabídkách, aby výměnou za osobní bezpečnost odstoupil. Nepřijal je prý proto, aby byl v čele konfrontace. I když je možné, že nevyhrajeme hned, udělíme lekci příštím generacím, že zvolit si ochranu země je čest a zaprodat se je největší zrada, kterou si historie bude pamatovat navždy, uzavírá svou vůli Kaddáfí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.