Lidovky.cz

Transsexuálka a černoch na seznamu 'zrádců rasy'

Svět

  12:01
VARŠAVA - Polští pravicoví extremisté na seznam "zrádců rasy" dopsali dva nedávno zvolené poslance. Jde o Annu Grodzkou, první transsexuálku v polském parlamentu, a ekonoma černé pleti Killiona Munzeleho Munyamu.

Polská poslankyně Anna Grodzká foto: Reuters

Neonacisté na internetovou stránku Redwatch umístili několik fotografií 57leté aktivistky za práva sexuálních menšin Grodzké, která si teprve poměrně nedávno nechala změnit pohlaví. Připojili k nim vulgární popis poslankyně zvolené za liberálně-populistické Palikotovo hnutí a několik jejích e-mailových adres.

Extremisté na internetové stránce Redwatch shromažďují informace o levicových aktivistech nebo o lidech, kteří bojují proti rasismu a neonacismu a zasazují se za práva homosexuálů a imigrantů.

V minulosti se na seznamu "zrádců bílé rasy" objevil například šéfredaktor polského liberálního deníku Adam Michnik.

Anna Grodzká

Killion Munyama

"Myslím, že jsem se ocitla ve vybrané a velmi vážené společnosti, jsem hrdá, že jsem se dostala právě do takové společnosti," řekla ve čtvrtek v rádiu TOK FM Anna Grodzká. Dodala, že sestavování seznamů jako těch na Redwatch samozřejmě ničím chvályhodným není.

Spolu s ní se na něm ocitl i Killion Munzele Munyama, který se narodil v Zambii a v Polsku žije od začátku 80. let. Do parlamentu se dostal za vládní Občanskou platformu. V jeho případě extremisté na Redwatch zveřejnili jeho číslo telefonu, adresu, na které bydlí a kontakty na jeho manželku, k nimž připojili urážlivé komentáře.

Polská verze internetové stránky Redwatch se nachází na serveru ve Spojených státech. "To je velká komplikace, protože jejich obsah porušuje polské zákony, ale americké už ne," řekl mluvčí polského policejního prezidia Mariusz Sokolowski.

Internetová databáze "zrádců rasy"

Redwatch je napojena na mezinárodní neonacistickou organizaci Blood and Honour. Její polská verze podle nizozemského a německého vzoru vznikla v roce 2006. Soud ve Vratislavi loni do vězení na 13 až 18 měsíců poslal trojici pravicových extremistů spojených s tímto webem.

Do vězení ale nenastoupili, stanovenou dobu trestu si odpykali už ve vazbě. Seznam Redwatch před několika lety vznikl i v Česku. Stejně jako v jiných zemích měla neonacistům sloužit k monitorování a zastrašování vybraných lidí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.