Lidovky.cz

Řecká vláda přežila hlasování o důvěře

Svět

  21:46aktualizováno  5. listopadu 8:56
ATÉNY - Řecký parlament v noci vyslovil důvěru socialistické vládě premiéra Jorgose Papandrea. Ten předtím poslancům slíbil, že začne hned od soboty jednat o vytvoření širší koalici národní jednoty se zástupci všech politických stran. Ve 300členném parlamentu kabinet podpořilo 153 poslanců. Pokud by vláda padla, Řecku by hrozil státní bankrot.

Řeckému premiérovi Jorgosi Papandreovi tleská po projevu v Parlamentu ministr financí Evangelos Venizelos. foto: APČTK

Na referendum raději zapomněl

Papandreova vláda se ocitla na pokraji zániku tento týden, když premiér přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko vůbec chce od Evropy půjčky. To u předních evropských politiků vyvolalo doslova zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří. Papandreu myšlenku referenda musel ve čtvrtek rychle stáhnout.

Papandreu se dopoledne setká s řeckým prezidentem Karolosem Papuliasem, s nímž hodlá konzultovat složení případné nové koaliční vlády a i otázku, kdo bude v čele tohoto kabinetu.

Ve 300členném parlamentu kabinet podpořilo 153 poslanců. Vládnoucí Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) má v parlamentu 152 křesel.

Papandreovi se tak podle agentury AP podařilo uklidnit revoltu ve vlastní socialistické straně. Před hlasováním totiž někteří poslanci vládnoucí strany vyhrožovali, že kabinet nepodpoří. Papandreu se ale zaručil, že vytvoří přechodnou koaliční vládu, která zajistí realizaci životně důležité nové dohody o zahraniční finanční pomoci Řecku.

Řecký premiér zároveň odmítl požadavek opozice na vyhlášení předčasných voleb. "Volby v této době se nejen rovnají katastrofě, ale neměly by se konat ani v nejlepším zájmu lidu," prohlásil. Za jediné řešení označil přijetí evropského plánu za podpory širší koalice, bez voleb a se silnou vládou.

Papandreova vláda se ocitla na pokraji zániku tento týden, když premiér přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko vůbec chce od Evropy půjčky. To u předních evropských politiků vyvolalo doslova zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří. Papandreu myšlenku referenda musel ve čtvrtek rychle stáhnout.

Hlasování se oproti plánu o téměř hodinu zdrželo, ale pak premiér Papandreu triumfoval. Poslancům slíbil, že začne hned od soboty jednat o vytvoření širší koalici národní jednoty se zástupci všech politických stran. Ve 300členném parlamentu kabinet podpořilo 153 poslanců.

V centru Atén se mezitím shromáždily tisíce demonstrantů, kteří dávaly hlasitě najevo svou nechuť k úsporným opatřením vlády. V okolí budovy parlamentu hlídkovaly tisíce policistů.

Papandreu obhajoval novou dohodu o pomoci

Řecký premiér Jorgos Papandreu večer v parlamentu před klíčovým hlasování o důvěře své vládě poslancům řekl, že sjednanou novou dohodu o finanční pomoci eurozóny pro řeckou ekonomiku nesmí Řecko propást. K tomu je podle jeho slov ale nutný širší konsensus řeckých politických stran. Nejlepším řešením by prý byla vláda široké koalice.

Papandreu zdůraznil, že Řecko potřebuje širší koalici, aby byla dohoda zajištěna. Chci otočit nový list, dodal premiér.

Už před jednáním parlamentu někteří vládní socialisté, ale hlavně předáci řecké opoziční Nové demokracie (ND) požadovali vytvoření přechodné vlády národní jednoty, která by Řecko dovedla k předčasným volbám. Také chtěli, aby sám Papandreu byl ochoten odstoupit; pak by prý byli ochotni jeho vládu při hlasování o důvěře nenechat padnout.

Řecký premiér Jorgos Papandreu mluví v parlamentu.

Papandreu ale poslancům řekl, že předčasné volby by pro zemi představovaly katastrofou. Oddálily by podle jeho slov přijetí dohody o zahraniční pomoci pro Řecko. Premiér vyzval k vytvoření koaliční vlády národní jednotky, která je podle něj nyní pro zemi nejlepším řešením. Zároveň oznámil, že od soboty o tom hodlá jednat se všemi politickými stranami.

Papandreu asi skončí

Papandreu zdůraznil, že hlavním úkolem je stabilizace ekonomiky, a že je v tomto zájmu ochoten jednat i o tom, kdo by příští koaliční vládu vedl. "Musíme postupovat organizovaně. Bez ohledu na to, co se stane, země musí být zítra řízena bez otřesů." Vládní socialistická strana podle Papandrea nese tíhu reforem, ale jedna skupina v parlamentu nestačí. "Tento velký úkol vyžaduje upřímnou a širokou podporu," řekl premiér a požádal parlament o důvěru pro svou vládu.

Hlasování o důvěře Papandreově vládě bylo kvůli velké citlivosti úmyslně načasováno na pozdní hodinu, když už jsou trhy v Evropě a v USA zavřené. Ačkoli řecká veřejnost se úporně brání dalším úsporným opatřením, podle nejnovějších průzkumu si 70 procent Řeků nepřeje opustit eurozónu; setrvání v eurozóně je ovšem spojeno právě s úsporami.

Řecký premiér Jorgos Papandreu dnes večer v parlamentu před klíčovým hlasování o důvěře své vládě poslancům řekl, že sjednanou novou dohodu o finanční pomoci eurozóny pro řeckou ekonomiku nesmí Řecko propást

Vládní strana PASOK má ve 300členném parlamentu 152 zákonodárců, ale nejméně čtyři z nich odmítli podle agentury AP sdělit, zda se při hlasování o důvěře za kabinet postaví.

Podle vyjádření některých ministrů a vysoce postavených členů socialistické strany před hlasováním se zdálo, že ministerský předseda v čele vlády pravděpodobně dlouho nezůstane.

Přechodná vláda

Vzpouru části straníků vyvolal zejména plán premiéra uspořádat referendum o záchranném finančním balíku pro Řecko, bez něhož by země pravděpodobně již během prosince zkrachovala. Papandreu, který se plánu na všelidové hlasování již vzdal, zatím neřekl, že by se chystal z funkce odejít, i když ve čtvrtek se nechal slyšet, že "na svém křeslu nelpí".

K TÉMATU:

Vytvoření přechodné vlády národní jednoty požadují vedle některých socialistů i předáci řecké opoziční Nové demokracie (ND). Zatím se však liší v názoru na to, jak dlouho by taková vláda měla zemi vést. Podle ND by měla fungovat jen několik týdnů a pak by se uskutečnily předčasné volby. Podle čelných socialistů by měla pracovat nejméně do března nebo února příštího roku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.