Lidovky.cz

Lidé se skládají na Aj Wej-weje, režimu se to nelíbí

Svět

  7:00
PEKING/PRAHA - Osud avantgardního umělce a disidenta Aj Wej-weje vyvolal mezi Číňany nebývalou vlnu solidarity. Tisíce lidí už mu poslaly příspěvek na zaplacení daní, které mu nedávno vyměřily úřady. Státní tisk to však označil za „nelegální sponzoring“.

Umělec a disident Aj Wej-wej foto: ČTK

Výtvarníkovi stoupenci nevěří, že Aj Wej-wejovi byly daně a penály ve výši 15 milionů jüanů (asi 43 milionů korun) vyměřeny oprávněně. Jsou přesvědčeni, že pravým důvodem finančního postihu umělce je jeho otevřená kritika čínské vlády. A tak mu začali posílat finanční dary. Nejčastěji převodem na účet nebo poštou. Našli se ale i vynalézavci, kteří složili bankovky do tvaru papírových letadel a poslali je přes zeď zahrady jeho domu, případně strčili obnos pod dveře, aby se vyhnuli případným postihům.

Umělec a disident

* Čínský výtvarník Aj Wej-wej (54) se proslavil mimo jiné spoluprací na návrhu olympijského stadionu v Pekingu, takzvaného ptačího hnízda.
* Jeho díla jsou vystavována v řadě zemí světa. Velký ohlas měla například instalace porcelánových slunečnicových semínek v prestižní londýnské galerii Tate Modern.

„Jsou to desítky tisíc lidí, kteří přinášejí peníze,“ řekl Aj Wej-wej BBC. „Všichni mají jediné poselství: Podporujeme tě, stojíme za tebou... Víme, co je solidarita, a víme, že ta obvinění jsou falešná...,“ prohlásil. „My ty peníze nepotřebujeme, ale potřebujeme přitáhnout pozornost, aby veřejnost pochopila, co se děje,“ dodal pro britský list The Guardian. Vysvětlil zároveň, že spíše než jako dar bere pozornosti od svých stoupenců jako půjčky, které hodlá splatit.

Aj Wej-wej je kromě svých uměleckých aktivit také významným disidentem a kritikem čínské vlády. Kvůli tomu zřejmě letos strávil tři měsíce ve vězení na neznámém místě. Oficiálně však kvůli daňovým podvodům, což on i členové jeho rodiny zpochybňují. Po velké vlně nespokojenosti západních států byl koncem června propuštěn pod podmínkou, že dodrží určitá pravidla. Správně by tak neměl přispívat na sociální sítě, hovořit se zahraničními médii a rok by neměl opustit Peking.

ČTĚTE TAKÉ:

Tím ale jeho martyrium s úřady neskončilo. Minulý týden mu byl doručen příkaz zaplatit 15 milionů jüanů, které údajně dluží. To zmobilizovalo četné dárce a ke včerejšímu dni už dali dohromady přes třetinu vyměřené sumy.

Protireakce vlády se nebojí

Státní média ale nešetří kritikou. „Někteří odborníci upozorňují, že se může jednat o nelegální sponzorování. Pokud si půjčuje od veřejnosti, může to být příklad nelegálního sponzoringu,“ napsal list Global Times ve své anglické verzi. Pokusil se také zbagatelizovat množství lidí, kteří se za umělce postavili a rozhodli se mu pomoci. „Jde o velmi malé číslo v porovnání s čínskou populací... Ajovy politické názory nereprezentují názory většinové veřejnosti, která je proti radikálním a konfrontačním politickým postojům,“ stálo v článku.

Aj Wej-weje však případná protireakce čínské vlády nechává chladným. „Vůbec se toho neobávám... Můžou vám udělat cokoli a změnit zákon podle potřeby. Takhle to chodí. Nedělám si žádné iluze,“ řekl listu The Guardian.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.