Lidovky.cz

Vznik nové řecké vlády se opět zadrhl

Svět

  17:57aktualizováno  20:17
ATÉNY - Odstupující řecký premiér Jorgos Papandreu oznámil demisi své vlády a dohodu o vzniku nového koaličního kabinetu s širší podporou v parlamentu než doposud. Ihned potom se ale proces jmenování nové přechodné vlády opět zadrhl na výběru jejího premiéra.

Filippos Petsalnikos foto: Reuters

Jednání má pokračovat ve čtvrtek dopoledne. Úkolem nového kabinetu je zajistit do únorových předčasných voleb zahraniční finanční pomoc a pokračovat v úsporných ekonomických opatřeních.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová vláda měla mít kromě socialistů zajištěnou podporu opozičních konzervativců z Nové demokracie a také krajně pravicové strany Lidová ortodoxní výzva (LAOS). Papandreu se podle dostupných informací shodl s šéfem Nové demokracie Antonisem Samarasem na tom, že novým ministerským předsedou bude dosavadní předseda parlamentu, socialista Filippos Petsalnikos.

Šéf LAOSu Jorgos Karatzaferis to ale vzápětí odmítl s tím, že jediným možným premiérem může být bývalý viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Lukas Papadimos, o kterém v těchto dnech média hodně spekulují jako o horkém kandidátovi na premiéra. Karatzaferis opustil společné jednání a tím jej i přerušil. Další by se mělo konat ve čtvrtek od 10:00 místního času (9:00 SEČ).

Jorgos Papandreu

Proti Petsalnikosovi se ale zvedl údajné odpor i mezi dalšími činiteli z řad socialistů a konzervativců, kteří místo tohoto poměrně neznámého právníka v mezinárodní politice chtějí všeobecně uznávanou osobností. A tou podle mnoha shodujících se názorů má být Papadimos. Podle socialistických zdrojů Papandreu navrhoval nejprve Papadimose, to prý konzervativci odmítli. ND ale tuto informaci popřela s tím, že by vůči Papadimosovi neměla výhrady.

Straničtí lídři měli dnes definitivně doladit obsazení vlády, v níž měli drtivou většinu tvořit opět socialisté. Klíčovým jejím členem měl ve stejné funkci zůstat ministr financí Evangelos Venizelos, kterému by dělal prvního náměstka člen ND. Konzervativci měli v kabinetu mít tři zástupce včetně ministra obrany. Za LAOS ve vládě měli být dva ministři.

Naše cesta je jistější a nadějnější

Papandreu v televizním projevu, který odvysílala televize těsně před jeho schůzkou s Papuliasem, prohlásil, že úkolem nové vlády bude zajistit, aby dál do Řecka putovala zahraniční finanční pomoc.

Pomoc pro Řecko

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti.

Od partnerů v EU a od Mezinárodního měnového fondu si Atény zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Země už dostala pět jeho částí, s uvolněním šesté eurozóna čeká, až Atény potvrdí závazek, že budou pokračovat v úsporné politice.

Nový kabinet tudíž bude muset pokračovat v cestě nastoupené socialisty, která vede ke snižování mezd a důchodů, ke zvyšování daní a k propouštění státních zaměstnanců. To doposud opozice v čele se Samarasem ostře kritizovala.

Nová vláda s nynějším parlamentem budou také muset schválit dohodu eurozóny o potřebě umazání 100 miliard eur z celkového řeckého dluhu 350 miliard a rekapitalizaci bank kvůli zvýšení efektivity záchranného fondu EFSF. Na to se bude vázat i v červenci odsouhlasený druhý záchranný balík pro Řecko ve výši 109 miliard eur, z kterého mají Atény dostávat peníze až do roku 2014.

Papandreu dnes vyjádřil optimismus nad tím, že se Řecku podaří z dluhové pasti se dostat. "Naše cesta je jistější a nadějnější," podotkl odstupující premiér s tím, že "vše půjde snáze s podporou více stran".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.