Lidovky.cz

Čína: Vytvářet čistý vzduch pro naše vůdce je požehnáním

Svět

  9:36
PEKING - Vysoce postavení členové čínské komunistické strany si vždy užívali množství nepopiratelných výhod, ať už to byly státem dodávané luxusní limuzíny, speciální školy pro jejich potomky či dokonce ekologické produkty pěstované na přísně střežených, vládou spravovaných farmách.

Ilustrační foto foto: ČTK

Když onemocní, jsou vysocí představitelé přijati do vojenské nemocnice č. 301, která je dlouhodobě považována za nejkvalitnější zdravotnické zařízení v metropoli. Řadoví obyvatelé Pekingu mohli nicméně doposud nacházet jistou útěchu v tom, že mléčně bílý vzduch, který dýchají ve zvlášť kritických smogových situacích, proudí do plic i privilegovaným osobám. Takovéto předpoklady však zřejmě nejsou úplně pravdivé, píše deník The New York Times.

Domy a kanceláře většiny čínských pohlavárů jsou totiž vybaveny supermoderními čističkami vzduchu. Alespoň to ve své reklamě tvrdí čínská firma Broad Group, která zdůrazňuje jejich všudypřítomnost na místech, kde pracuje a žije řada vysokých úředníků.

Podle viceprezidenta firmy Čang Čunga je kupříkladu v Paláci lidu, kde se pořádají stranické sjezdy, v sídle čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa a v komplexu Čung-nan-chaj, obývaném politickými špičkami a jejich rodinami, rozmístěno více než 200 čističek vzduchu.

"Vytvářet čistý, zdravý vzduch pro naše vůdce je požehnáním," hlásají propagační materiály firmy, které zahrnují chválu přístrojů od různých příslušníků čínské elity. Je mezi nimi rovněž vysoký ekonomický činitel Lung Jung-tchu, který tvrdí, že si čističku vzduchu vozí s sebou i v autě a do hotelů. "Dýchat čistý vzduch je základní lidskou potřebou," podotýká.

Peking v béžovém oblaku

V některých zemích by taková slova od vysokého představitele znamenala skvělou reklamu. Ale v Číně, kde zvýhodňování politických a hospodářských vůdců budí čím dál větší odpor, zmíněná reklamní kampaň podnítila rozsáhlou kritiku. "Nemusejí konzumovat olej vyrobený ze splašků a pít otrávené mléko, a teď jsou chráněni i před znečištěným vzduchem," píše jeden z uživatelů na nejpopulárnějším čínském mikroblogu Weibo s poukazem na nedávné aféry týkající se bezpečnosti potravin. "Ukazuje to odlišnost života vedoucích činitelů a řadových občanů."

Zprávy o tom, že čínští vůdci jsou do značné míry chráněni před nechvalně proslulým smogem Pekingu, přicházejí v době, kdy metropoli halí nezvykle silné znečištění. V posledních týdnech bylo hlavní město Číny prakticky nepřetržitě skryto v béžovém oblaku a údaje z monitorovacího zařízení umístěného na střeše americké ambasády opakovaně vykazovaly nebezpečnou hladinu škodlivých částic.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato data, zveřejňovaná každou hodinu na twitteru, vyvolala veřejnou debatu o tom, zda čínská vláda úmyslně skrývá rozsah znečištění ovzduší v zemi.

Čínské ministerstvo životního prostředí nepublikuje údaje o výskytu škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru, které podle vědců patří k nejnebezpečnějším, protože dokážou proniknout velmi hluboko do plic. Vládní data zahrnují pouze škodliviny přesahující svou velikostí deset mikrometrů. Do této kategorie se řadí kupříkladu písek, který vítr žene z vyschlého severu, či prach ze stavenišť.

Čínské úřady s oblibou vyzdvihují zlepšení kvality ovzduší v posledních letech, jehož bylo dosaženo především nahrazením kamen na uhlí elektrickým vytápěním a uzavřením podniků těžkého průmyslu v metropoli a jejím okolí. Také dopravní omezení lehce zmírňují dopady loňského přírůstku 700.000 nových vozidel do již tak přeplněných ulic Pekingu.

V MILÁNĚ ZAKAZUJÍ JEZDIT AUTŮM:

Čínské statistiky ale úmyslně ignorují menší částice, z nichž velkou část produkují výfukové plyny automobilů. Monitorování tohoto znečištění americkou ambasádou bylo označeno za nevhodné vměšování do vnitřních záležitostí Číny a nejmenovaný představitel čínského ministerstva zahraničí vyzval USA, aby přestaly data publikovat.

"Kvalita ovzduší v Číně by neměla být posuzována na základě dat uváděných zahraničními velvyslanectvími v Pekingu," konstatoval obdobně mluvčí pekingského úřadu pro ochranu životního prostředí Tu Šao-čung, který v posledních kritických týdnech navzdory údajům americké ambasády ujišťoval veřejnost, že vzduch ve městě je jen "lehce znečištěn" a že se lidé mohou spolehnout na zprávy čínských úřadů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.