Lidovky.cz

Rusové loví tádžické gastarbeitery

Svět

  7:00
MOSKVA - Rusko na zatčení svého pilota v Tádžikistánu odpovědělo lovem na gastarbeitery. Hlavní ruský hygienik požaduje, aby do Ruska nesměli Tádžikové vůbec, prý jsou „prolezlí“ infekcemi.

Zatčení. Piloti Vladimir Sadovničev (vlevo) a Estonec Alexej Ruděnko, jejichž zatčení odstartovalo krizi mezi Dušanbe a Moskvou. foto: RIA NOVOSTI

Další vlnu rasové nenávisti může vyvolat tažení ruských úřadů proti migrantům z Tádžikistánu. V pondělí hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko vystoupil s návrhem zakázat zcela vstup do Ruské federace občanům této středoasijské republiky, kteří zde chtějí pracovat. Odůvodnil svou iniciativu tím, že mezi tádžickými gastarbeitery je obrovské procento lidí nemocných AIDS, tuberkulózou, syfilidou a jinými infekčními nemocemi. V loňském roce bylo ze 188 vyhoštěných Tádžiků 40 nemocných AIDS, 103 tuberkulózou a zbytek trpěl jinými infekcemi.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy ale Oniščenko krajně arogantním způsobem odmítl srovnat nemocnost Tádžiků například s Uzbeky, kteří rovněž hledají v Rusku obživu. Tvrdil, že každá pátá osoba vyhoštěná z Ruska z důvodu infekční nemoci je občanem Tádžikistánu. Kolik je takových z jiných zemí, neřekl. Uvedl také, že snaha vytěsnit občany Tádžikistánu z Ruska není v žádném případě spojena s posledním ruskotádžickým skandálem, do kterého se již museli zapojit ruský prezident Dmitrij Medveděv a tádžický Imomali Rachmon.

V Tádžikistánu byli totiž k osmi a půl letem odnětí svobody odsouzeni 8. listopadu dva letci - Rus Vladimir Sadovničev a Estonec Alexej Ruděnko. Oba jsou obviněni z pašování a nezákonného překročení hranice. Při letu z afghánského Kábulu se rozhodli přistát v Dušanbe, kde byli zatčeni a posléze i odsouzeni.

ČTĚTE TAKÉ:

Moskva ihned zareagovala hony na tádžické občany pracující v Rusku. Včera předseda hnutí „Tádžičtí pracovní migranti“ Karomat Šaripov prohlásil, že ruská policie provádí nájezdy na stavby, kde zatýká bez rozdílu všechny občany Tádžikistánu. Stovky dělníků už byly zadrženy a čeká je zřejmě vyhoštění. Legálně v Rusku hledá obživu milion Tádžiků. Každý desátý cizinec pracující v Rusku je tedy Tádžik.

Obrovský počet se navíc nachází na území Ruska nelegálně. Komentátoři dávají tažení proti migrantům do jasné souvislosti s roztržkou mezi Moskvou a Dušanbe. Ani hygienik Oniščenko nedokázal vysvětlit podivné načasování své tádžické iniciativy - není jasné, proč alarmující údaje o nemocech nezveřejnil dřív, a čekal, až když bude zahájena kampaň proti Tádžikistánu. Ruský prezident Dmitrij Medveděv připustil, že osud ruského letce nutně ovlivní rusko-tádžické vztahy. „Můžeme odpovědět symetricky i asymetricky, uvidíme, jak se věci budou mít,“ řekl.

Pět miliard dolarů

Prezident Rachmon slíbil, že osobně kauzu bude kontrolovat. Původně upadl v podezření, že inicioval zatčení ruského občana, aby ho posléze vyměnil za příbuzného manžela své dcery, který byl za obchodování s drogami v Rusku poslán do vězení. Tato verze jen celou situaci dále komplikuje.

Tádžikistán je nejchudší bývalou sovětskou republikou. Obrovské procento mužské populace muselo odejít pracovat do Ruska, aby uživilo své rodiny. Každý rok pošlou tádžičtí gastarbeiteři svým rodinám kolem 5 miliard dolarů. To je skoro dvakrát víc než tádžický státní rozpočet. Na druhé straně i ruská ekonomika je na migrantech z bývalých sovětských satelitů závislá. V řadě nepopulárních profesí totiž pracují výhradně cizinci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.