Lidovky.cz

Sledování Radičové připomnělo Mečiarovský Divoký západ

Svět

  7:30
Odposlechy nebyly určeny pro soud ani policii. Někdo je chtěl využít k vlastním politickým cílům, domnívá se analytik Ján Baránek ze společnosti Polis Slovakia.

Vladimír Mečiar. foto: Michal NovotnýLidové noviny

LN Proč podle vás vlastně celá kauza odposlechů vypukla?
Celé to má dvě polohy. Ta první poloha je, proč se to vlastně dělo. A druhá je, proč se to dostalo ven právě teď. Začal bych od té druhé polohy. Je to zřejmě načasované kvůli předčasným volbám, které se tu budou konat příští rok v březnu.

LN Takže myslíte, že jakýmsi spouštěcím mechanismem celé kauzy byl nedávný pád-nepád vlády Ivety Radičové?
Ano, protože ta vláda padla a dohodly se předčasné volby a ty odposlechy přestaly zároveň s pádem vlády. Toto všechno jsou ale jen takové nepřímé důkazy, že ty odposlechy byly prováděné s vědomím politiků. Nemáme důkazy, že o tom ministr obrany (Lubomír Galko – pozn. red.) věděl, byť je samozřejmě politicky odpovědný.

ČTĚTE VÍCE:

Tím se dostávám k samotným odposlechům. Myslím, že o tom věděl, protože oni sledovali i premiérku. A to v době, kdy u nás byla tzv. kauza „hayekovci“ (týkala se obvinění ze střetu zájmů tehdejšího státního tajemníka ministerstva hospodářství Martina Chrena ze strany SaS – pozn. red.). A v této době začali monitorovat premiérku, což je, pokud vím, na Slovensku precedent. Svého času za Mečiara monitorovali prezidenta, ale tehdy byl ještě na Slovensku Divoký západ...

Více o politickém a mocenském zákulisí odposlechů premiérky a novinářů na Slovensku najdete ve čtvrtečních Lidových novinách.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.