Lidovky.cz

Vítejte v pekle, říkají lékaři na náměstí Tahrír

Svět

  12:24
KÁHIRA - Než mohou lékaři ošetřovat neustálý proud zraněných přinášených do jejich polní nemocnice na káhirském náměstí Tahrír, musejí nejprve ošetřit sami sebe kvůli účinkům slzného plynu, jehož je plný vzduch.

Egypťané na náměstí Tahrír foto: ČTK

Poskytovat lékařskou pomoc mladým lidem čelícím egyptským bezpečnostním silám kousek dál v téže ulici je nebezpečná věc: už tři dobrovolní doktoři byli zabiti při násilnostech, řekl agentuře Reuters Tárik Salam, jeden z lékařů, kteří pracovali v ošetřovně ve středu večer.

"Právě nedávno promovali," říká a stříká si na tvář solný roztok, aby oslabil účinky nejnovější dávky plynu. Jeden zemřel udušením, další dva na následky střelných zranění, která utrpěli, když venku posuzovali závažnost poranění.

ČTĚTE TAKÉ:

Zápach slzného plynu je v této polní nemocnici občas stejně silný jako na blízké frontové linii, kde mladí lidé vyzbrojení dlažebními kostkami ve středu znovu stáli proti bezpečnostním silám; už pátý den protestů proti egyptské vládnoucí vojenské radě.

Nejméně jednou denně přistane plynová bomba přímo uprostřed kliniky zřízené na nádvoří mešity v úzké uličce. V tomto stísněném prostoru se plyn drží dlouho. "Ve srovnání se začátkem jsme své služby zlepšili," říká Salam a osušuje si tvář, zrovna když další várka slzného plynu přiměla všechny sáhnout po plynových maskách.

Polní nemocnice v podstatě nepředstavuje o moc víc než pokrývky rozprostřené na zemi. Místa vyhrazená zdravotnickým zákrokům jsou ohraničena páskou. Kolem se kupí darovaný zdravotnický materiál.

"Vítejte v pekle," říká jeden dobrovolník u vstupu. "Každou minutu přinášejí dva až tři zraněné," říká Salam. "Šedesát až sedmdesát procent z nich se dusí po zásahu plynem, zbytek připadá na gumové nebo ostré projektily." Zatímco někteří za pár minut po ošetření odcházejí, vyskytují se i smrtelné případy. Čtyři lidé podle Salama zemřeli v nemocnici ve středu, dva udušením, dva na následky střelného zranění.

Nebezpečný plyn

Těla odvezly sanitky, které se musejí prodírat davy lidí na náměstí, aby zdravotníci mohli naložit mrtvé a vážně zraněné. Desítka lékařů pobíhá kolem a ošetřuje 20 zraněných. Jeden z mediků s megafonem vyzve lidi k uvolnění cesty, když jeden zraněný upadl do bezvědomí. Další dobrovolník sáhne po kyslíkové bombě.

Lékaři jsou hluboce znepokojeni účinky plynu používaného vojáky v posledních dnech. "Vidíme vážné křeče," říká Salam. Na jednom zraněném přímo sledujeme symptomy, které popisuje. Mnohé z plynových bomb posbíraných aktivisty nejsou označené, což vyvolává dohady, že možná byl použit zlověstnější obsah. Vojenská rada ve středu popřela, že by bezpečnostní síly nasadily něco toxického.

Egypťané na náměstí Tahrír

Dalším důvodem k obavám je fakt, že některé z dávek slzného plynu jsou prošlé. Na jedné z bomb bylo datum výroby 2001, což nasvědčuje tomu, že byla použita po vypršení pětileté doby životnosti.

Salam říká, že lékaři jsou odhodláni zůstat na místě až do konce a pomáhat svým krajanům v tom, co označuje jako boj za dokončení egyptské revoluce za svobodu. "Nikdo nechce odejít," ujišťuje Salam. "Zůstaneme tady, dokud to neskončí."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.