Lidovky.cz

Běloruský aktivista jde za mříže. I 'díky' EU

Svět

  7:00
MINSK/PRAHA - Čtyři a půl roku ve vězení stráví běloruský bojovník za lidská práva Ales Beljackij. Podíl na tom mají i dva členské státy Evropské unie.

Vinen, konstatoval včera soud a poslal Beljackého do vězení foto: ČTK/AP

„Ostuda!“ volali příznivci běloruského bojovníka za lidská práva Alese Beljackého, když nad ním ve čtvrtek vyřkl soudce v Minsku verdikt: čtyři a půl roku vězení v kolonii se zostřeným režimem.

Kolegyně Beljackého Taťána Revjaková statečně zvedla nad hlavu velký nápis: „Svobodu Alesovi!“ Vedle ní bylo v síni ještě asi 100 lidí včetně představitelů diplomatických misí USA a Německa.

Vězení a zabavení majetku

Kauza Alese Beljackého je jen dalším důkazem podřízenosti běloruských soudů despotickému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Známý aktivista a šéf centra „Vesna“ totiž ve skutečnosti žádný zákon neporušil.

Odsouzen byl za to, že neodvedl daně z peněz, které mu přicházely na jeho zahraniční účty. Jenže advokáti prokázali, že peníze si nenechával a věnoval je na dobročinné a lidskoprávní účely, takže ani podle běloruských zákonů nepodléhají zdanění. Soud ovšem žádné důkazy nezajímaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle trestu odnětí svobody soud rozhodl i o konfiskaci majetku odsouzeného, protože prý státu dluží skoro 800 milionů běloruských rublů (92 tisíc dolarů). Přitom zkonfiskován bude i majetek, který je zapsán na jiné osoby, ale prokazatelně patří Beljackému.

Zákaz financovat lidskoprávní organizace

Jak uvedl známý ruský bojovník za lidská práva a jeden z šéfů renomované organizace „Memorial“ Alexandr Čerkasov, odsouzení Beljackého je dokonale absurdní a je důsledkem naprosto nedemokratických právních úprav, které inicioval a podepsal sám prezident Lukašenko. Zakázal totiž financování občanských hnutí a lidskoprávních organizací.

Respektive ty instituce, které chce běloruské vedení zlikvidovat, prostě nejsou úředně zaregistrovány a pak jim není možné legálně přispívat. Nemohou si ani otevřít účet v bance a získávat například prostředky od svých zahraničních sponzorů.

Takový osud postihl i „Vesnu“, které předsedá Beljackij. Aby ji držel při životě, otevřel si účty na své jméno. „Neukradl ani kopejku, to je již ověřeno,“ tvrdí Čerkasov. „Ale stát tyto jeho příjmy zhodnotil jako čistě osobní a obvinil ho z nezaplacení daní.“

Polsko i Litva se Beljackému omluvily

Beljackij prohlašuje, že proces byl zinscenován proto, aby byla zlikvidována „Vesna“. Ta se soustředila na pomoc obětem politických represí v Bělorusku.

ČTĚTE TAKÉ:

Sám Beljackij, který byl zatčen už 4. srpna letošního roku, byl dokonce svými stoupenci v říjnu navržen na Nobelovu cenu míru. Jeho případ vyvolal mezinárodní pozornost i proto, že k zatčení přispěla informace ministerstva spravedlnosti Litvy a generální prokuratury Polska.

Obě instituce svým běloruským kolegům sdělily, že Beljackij má v bankách uvedených zemí účty. Dnes už běloruskému aktivistovi asi není moc platné, že se mu posléze Varšava i Vilnius omluvily.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.