Lidovky.cz

Clintonová navštívila barmskou disidentku Su Ťij

Svět

  7:18
RANGÚN - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se sešla k rozhovoru s barmskou opoziční političkou Do Aun Schan Su Ťij. Clintonová jako první vysoký americký politik po více než 50 letech navštívila Barmu.

Hillary Clintonová a Su Ťij foto: Reuters

Obě političky hovořily v bývalé barmské metropoli Rangúnu v domě, kde Su Ťij strávila většinu z posledních dvaceti let v domácím vězení. Už ve čtvrtek večer se sešly u společné večeře, kdy Clintonová barmské disidentce předala dopis od prezidenta Baracka Obamy s ujištěním o podpoře jejího úsilí. Informovala ji také o svých jednáních s barmskými vládními činiteli, která označila za relativně skýtající optimismus.

Názor disidentky, která před více než dvaceti lety vyhrála volby, ale vojenská junta jí odmítla předat moc, hraje podle agentury AFP nemalou roli v rozhodování Washingtonu o postupu ve vztazích k Barmě. Su Ťij se například zatím staví proti zrušení sankcí vůči barmskému vedení. Vyjádřila však důvěru ve skutečnost, že se země vydala na cestu k demokracii. Je ale podle ní zapotřebí spolupráce vlády, opozice i "našich přátel ve Spojených státech a na celém světě", aby země z nastoupené cesty nesešla.

Propusťte politické vězně, vyzvala Clintonová prezidenta

"Barmský režim musí učinit pokrok, ale čekáme, že k tomu dojde co nejrychleji," zdůraznila Su Ťij. Návštěvu Clintonové označila za historický moment pro obě země. "Doufáme, že díky tomuto setkání budeme schopni pokročit a obnovit vztahy přátelství a porozumění, které navázaly naše země po získání nezávislosti Barmy v roce 1948," řekla.

ČTĚTE VÍCE:

Clintonová jednala v hlavním městě Neipyijto mimo jiné s prezidentem Thein Seinem. Ministryně vybídla barmskou vládu také k propuštění všech politických vězňů, jejichž počet je odhadován na 500 až 1600, a k dodržování lidských práv a politických svobod.

Uvedla nicméně, že USA zváží obnovení postu velvyslance v Barmě a zmírnění ekonomických sankcí. Podmínkou proto ale jsou výrazné reformní kroky barmského vedení. Nesmějí být "teoretické ani rétorické. Musejí být velmi skutečné, v terénu, aby mohly být posouzeny", zdůraznila ministryně na tiskové konferenci v Neipyijto. Vyjádřila rozhodnou podporu USA reformnímu procesu, jehož architektem se stal prezident Sein, bývalý generál a také někdejší premiér ve vojenské vládě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.