Lidovky.cz

Američan jde do vězení, urazil thajského krále

Svět

  9:25
BANGKOK - Američan Joe Gordon přeložil výňatky z životopisu thajského krále a umístil je na internet. V Bangkoku za to dostal dva a půl roku vězení.

Joe Gordon foto: ČTK

Pětapadesátiletý Američan byl zadržen letos v květnu a od té doby je ve vazbě.

Proti tvrdosti rozsudku už protestovalo americké velvyslanectví v Bangkoku, které zároveň podpořilo svobodu projevu kdekoli na světě. "Jsme velmi znepokojeni tvrdostí rozsudku, který byl vynesen nad Joem Gordonem," řekla generální konzulka Elisabeth Prattová.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud uvedl, že uvažoval o pětiletém trestu, ale zmírnil jej, protože se Gordon v říjnu k činu přiznal. Američan, který se narodil v Thajsku a mimo jiné i thajsky hovoří, s trestem nesouhlasí. Nečeká prý ale, že by se z vězení snadno dostal.

Thajský král Pchúmipchon Adundét

"Jsem americký občan a to, co se stalo, bylo v Americe," řekl Gordon po vynesení rozsudku. "V Thajsku zavírají lidi do vězení, i když nemají žádné důkazy," dodal thajsky Gordon, jehož citovala agentura AP. Před soudem stanul ve vězeňském oblečení a s okovy na nohou.

Přeložené výňatky z životopisu krále Pchúmipchona Adundéta Gordon umístil na internet už před několika lety, když žil v americkém Coloradu. Když letos v květnu kvůli lékařskému zákroku přicestoval do Thajska, byl zadržen a převezen do vazební věznice.

Případ Američana Gordona nastolil otázku, zda je Thajsko vůbec oprávněno vyžadovat dodržování svých zákonů od cizinců a mimo území Thajska. Gordon během pobytu ve vazbě žádal o propuštění na kauci, což mu bylo opakovaně odepřeno. V říjnu se proto k činu doznal v naději, že mu bude vyměřen mírnější trest. Po vynesení rozsudku uvedl jeho obhájce, že se Gordon nebude odvolávat, ale po měsíci podá žádost o královskou milost.

Král je v Thajsku posvátný

Král Pchúmipchon byl korunován v roce 1950 jako Ráma IX. I když má pouze reprezentativní funkci, těší se v Thajsku velké autoritě a jeho osoba je podle zákona posvátná a nedotknutelná. Thajské zákony na ochranu majestátu patří k nejpřísnějším na světě. Za urážku členů královské rodiny může být vyměřen trest až 15 let vězení.

Kritici uvádějí, že tento zákon je snadno zneužitelný proti aktivistům a nepohodlným politikům. Argument, že "nechoval dostatečný respekt vůči monarchii" například použili i generálové, kteří v roce 2006 svrhli ve vojenském převratu tehdejšího thajského premiéra Tchaksina Šinavatru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.