Lidovky.cz

Čína ocenila Putina vlastní nobelovkou za mír

Svět

  15:54
PEKING - Organizátoři Konfuciovy ceny míru, která má být čínskou obdobou Nobelovy ceny za mír, předali zlatou sošku Konfucia dvojici ruských studentek, aby ji doručily ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Vladimir Putin na palubě křižníku Petr Veliký během námořního cvičení. foto: Reuters

Právě Putin se stal vítězem druhého ročníku tohoto kontroverzního ocenění, prý za to, že "přispěl k posílení vojenské a politické moci Ruska a že potlačil protivládní síly v Čečensku".

Letošní udílení Konfuciovy ceny poznamenaly tahanice. Minulý měsíc organizátoři oznámili, že v druhém ročníku bude oceněn ruský premiér Putin za to, že v době svého působení ve funkci prezidenta v letech 2000 až 2008 "významně posílil moc armády a politický status Ruska".

Konfuciovu cenu Putinovi doručí studentky Káťa a Marija

Rovněž pak vyzdvihli, že se "Putinovi podařilo rozdrtit protivládní odpor v Čečensku" a že Moskva nesouhlasila s válkou v Libyi.

Proti ocenění Putina se ale postavilo čínské ministerstvo kultury, jež následně letošní cenu zrušilo a porotu rozpustilo. Jeden z členů poroty, básník Čchiao Ta-mo se nicméně vzepřel, založil v Hongkongu novou komisi a cenu navzdory vládě vyhlásil.

Čchiao jako šéf nové komise v telefonickém rozhovoru agentuře AP sdělil, že cenu převzaly dvě ruské studentky Káťa a Marija, které studují na katedře kultury a jazyků na pekingské univerzitě. Na obřadu byli prý přítomni i další dva studenti z Běloruska.

Čchiao vyjádřil naději, že ruské studentky, které jsou v současné době v Číně na výměnném pobytu, najdou způsob, jak předat cenu Putinovi, ať už při jeho příští návštěvě v Pekingu, anebo v Moskvě.

Nobelova cena se 'odchyluje od obecné koncepce míru'

Čchiao rovněž vyslovil nesouhlas s udělením Nobelovy ceny za mír Liouovi, protože tento spisovatel svými otevřenými názory "ponižuje svou vlast".

ČTĚTE TAKÉ:

Jako příklad uvedl Liouovo prohlášení, že čínskému teritoriu Hongkongu prospělo, že bylo anglickou kolonií. "Domníváme se, že je nesprávné obsazovat kolonie prostřednictvím síly a agrese," řekl.

Podle Čchiaoa byla Konfuciova cena zavedena na podporu tradičních čínských a asijských mírových idejí. Naopak jména laureátů Nobelovy ceny za mír z posledních let prý ukazují, že se Nobelův výbor "stále více odchyluje od obecné koncepce míru".

Konfuciova cena

Čína zavedla Konfuciovu cenu míru loni v reakci na udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liouovi Siao-povi, který si od roku 2008 odpykává jedenáctiletý trest vězení za výzvu k politické reformě Číny.

Slavnostní udělení Konfuciovy ceny míru se uskutečnilo pouhý den před předáváním Nobelovy ceny za mír v norské metropoli Oslu a také v den, kdy světová média informovala, že skupina významných mezinárodních osobností, včetně pěti nositelů Nobelovy ceny a českého exprezidenta Václava Havla, zahájila novou kampaň za propuštění spisovatele Lioua na svobodu.

Vítězem prvního ročníku Konfuciovy ceny se stal někdejší tchajwanský viceprezident Lien Čan, který přispěl k překonání propasti mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.