Lidovky.cz

Havel Rusko nemiloval, není proč kondolovat, míní novinář

Svět

  18:20
MOSKVA - Ruský ombudsman Vladimir Lukin bude v pátek na pohřbu Václava Havla tlumočit českému vedení soustrast prezidenta Dmitrije Medveděva, oznámil moskevský rozhlas s odvoláním na rozhovor s Lukinem. Potvrdil, že ruský veřejný ochránce práv přijede na Havlův pohřeb do Prahy z vlastního rozhodnutí.

Vladimir Lukin

Ruský server Gazeta.ru v této souvislosti připomíná, že Moskva do Prahy poslala kondolence nikoli na úrovni nejvyšších politiků, ale jen prostřednictvím úředníků ruského velvyslanectví v Praze. Jejich dopis vyjadřoval soustrast jménem "ruského vedení", aniž by uváděl konkrétní jména, uvádí Gazeta.ru. Lukin cestuje do Česka z vlastní iniciativy, kterou Kreml následně podpořil.

'Přezíravý pohled Kremlu'

Ruská média také dávají velký prostor rozhovoru, který ruskému vysílání amerického Rádia Svoboda poskytl spolupředseda Helsinské komise amerického Kongresu Christopher Smith. Americký politik kritizoval přezíravý postoj Kremlu k Havlově úmrtí a poznamenal, že i v dobách nejtužší studené války se vztahy mezi Moskvou a Washingtonem udržovaly na určité úrovni. Ruské vedení má podle něj ještě čas, aby soustrast náležitě vyjádřilo.

"Doufám, že svou soustrast ještě vyjádří, nejen Havlově rodině, ale i národu České republiky. Václav Havel byl hrdina monumentálních rozměrů. Když hovořil, všichni poslouchali, byl morální autoritou," řekl Smith.

K TÉMATU:

"Spojené státy vyjadřovaly svou účast dokonce i bývalému SSSR při smrti jeho vůdců," připomněl kongresman. "Osobně jsem se zapsal do kondolenční knihy na sovětském velvyslanectví při smrti (bývalého šéfa sovětských komunistů Konstantina) Černěnka. Věřím v úctu k jednotlivým lidem, i když jsme s nimi na nože," prohlásil Smith.

'Věci kolem Havla'

Ruský analytický server Grani.ru publikoval komentář Nikolaje Ruděnského, který polemizuje s názory některých ruských politologů schvalujících chladný postoj Kremlu. Patří k nim například bývalý šéf správy Kremlu Alexandr Vološin, podle něhož "věci kolem Havla nejsou jednoznačné". Pro Česko toho podle něj Havel očividně udělal mnoho, ale Rusko výrazně nemiloval s výjimkou disidentů.

Stanovisko vládnoucího ruského tandemu schvaluje i publicista Maxim Sokolov. "Ze smrti soukromé osoby pro cizí státníky žádné povinnosti neplynou," soudí Sokolov, zatímco kondolenci k úmrtí severokorejského šéfa Kim Čong-ila diktoval Kremlu diplomatický protokol.

FOTOGALERIE:

Ruděnskij s takovým názorem nesouhlasí. "Kondolence k úmrtí odpudivého diktátora byla jistě daní diplomatickému pokrytectví a smrt 'soukromé osoby', byť jde o velikého člověka, zahraniční státníky formálně k ničemu nezavazuje," píše Ruděnskij. "Copak si ale Sokolov myslí, že Obama nebo Sarkozy svou kondolencí porušili normy mezinárodního práva nebo potupili prestiž svých zemí? Spíš asi předpokládá, že kdyby ruské vedení skutečně dalo průchod svým citům, skončilo by to špatně."

"Kdyby se Putin vyjádřil o humanistovi a ochránci lidských práv Havlovi tak, jak to před pěti lety udělal po smrti humanistky a ochránkyně lidských práv Anny Politkovské, byl by z toho mezinárodní skandál. A prestiž Ruska by utrpěla ještě víc než nyní," konstatuje autor. Ruděnskij naráží na výrok předsedy ruské vlády o zavražděné novinářce Politkovské z roku 2006. Tehdy prohlásil, že vliv této kritičky ruské politiky v Čečensku byl minimální a soustrast s jejím úmrtím oficiálně nevyslovil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.