Lidovky.cz

Zachránění: Společnost budeme žalovat

Svět

  13:27
ŘÍM/PRAHA - Byl to naprostý chaos. Posádka evakuaci, která trvala hodiny, nezvládala. Tak hovoří cestující, kteří unikli z potápějící se výletní lodi Costa Concordia. Podle svědectví některých se o místa ve člunech mezi lidmi často strhla rvačka.

Záchranáři odvážejí jednu z cestujících. foto: Reuters

Julia Zhou, stylistka z New Yorku, se zrovna vracela se svou sestrou z večeře. "Bylo to jako zemětřesení, najednou se ozvala hrozná rána," vypráví 61letá žena. "Všechno popadalo na zem a pak zhasla světla," říká. Zhou, které se nic nestalo, si postěžovala na přístup posádky.

Costa Concordia - Letecký snímek

"Lhali nám. Mnoho lidí chce společnost žalovat. Lidé tam umřeli, nikdo je nevaroval. Nezazněl žádný alarm, nikdo neklepal na dveře, aby upozornil cestující, co se děje, prostě nic," rozčiluje se žena. A dodává, že než se se sestrou nalodily, bavily se, že se blíží sté výročí potopení Titaniku. "Řekla jsem, ať se nebojí, že tohle je 21. století. Ale tohle bylo stejně hrozné jako na Titaniku," dodává Zhou.

ČTĚTE TAKÉ:

Kanadský pár Laurie a Alan Willitsovi na lodi slavili výročí svatby. "Sledovali jsme zrovna kouzelnickou show, když najednou jakoby loď prováděla nějaký složitý manévr," popisuje Willits. Pak manželé zaslechli hlasitý zvuk, jak se páral bok lodi. "Jakmile jsme to zaslechli, kouzelník se vypařil jak pára nad hrncem, opravdu neztrácel čas," vyprávějí Willitsovi. "Běželi jsme pro své věci do kajuty, jediné, co nám řekli, bylo, že jsou problémy s generátorem," říká Willits.

Costa Concordia se nemůže zcela potopit. Pod ní je písčité dno.
Probořený trup lodi Costa Concordia.

Posádka tvrzením, že jde o "technický problém" uklidňovala cestující 45 minut. Loď se mezitím čím dál víc nakláněla na bok. Problém byl i v tom, že většina posádky byla asijského původu, a mluvila jen špatně italsky, německy, francouzsky a anglicky, tedy některým z jazyků, kterým hovořila většina cestujících. Panují obavy, že právě lidé z posádky jsou těmi, kteří jsou v lodi stále uvězněni. Jejich kajuty se totiž nacházely v potopené části lodi.

Venku na palubách lodi mezitím vládl chaos. Z nakloněné části lodi se nedaly spustit záchranné čluny, lidé se proto o místa začali rvát mezi sebou. Platilo pravidlo ženy a děti první, jenže muži, kteří chtěli být se svými rodinami, to nerespektovali. Někteří cestující se pak o místo ve člunech rvali. "Byla tam naprostá panika, lidé křičeli, děti plakaly. Někteří schytali nějakou tu ránu, když se chtěli dostat do člunu," tvrdí italský cukrář Giuseppe D'Avino. Někteří lidé na čluny ani nečekali a naskákali do vody, že na souš sami doplavou. "Viděl jsem asi 70letého muže na invalidním vozíku, jak se sám snažil dostat do člunu," dodává D'Avino.

Evakuace trvala hodiny. Ještě ve tři hodiny ráno na potápějící se lodi zůstávala asi stovka lidí. Většinou šlo o členy posádky. V neděli odpoledne se podle italských médií pohřešovalo ještě 17 lidí. Kapitán lodi, který je ve vazbě, opustil Costu Concordii kolem půlnoci, kdy byla na palubě ještě spousta lidí.

Výletní loď se potopila u ostrova Giglio

Výletní loď se potopila u ostrova Giglio

Nejhorší lodní nehody za posledních 100 let

  • 15. dubna 1912: Na své první plavbě se potopila loď Titanic, která v Atlantiku narazila do ledovce. Z 2200 lidí na palubě plavidla, které bylo označováno za nepotopitelné, jich 1523 zemřelo.

29. května 1914: Loď The Empress of Ireland s 1057 cestujícími a 420 členy posádky se na kanadské řece svatého Vavřince srazila s norským nákladním plavidlem. Při nehodě zahynulo 1012 lidí.

19. října 1955: V Černém moři vybuchla a následně se potopila loď Novorossijsk, vlajková loď sovětské černomořské flotily. Při neštěstí zemřelo 609 členů posádky.

22. dubna 1980: Filipínský trajekt Don Juan se na cestě z Manily srazil s nákladní lodí, zemřelo přinejmenším 1000 lidí.

20. prosince 1987: Nejhorší civilní lodní nehoda se odehrála na Filipínách, kdy se srazil trajekt Dona Paz s nákladní lodí Vector. Při havárii zahynulo 4375 pasažérů na trajektu a 11 ze 13 členů posádky nákladního plavidla.

28. září 1994: Potopení lodi Estonia se stalo nejhorší evropskou poválečnou lodní havárií. Trajekt ztroskotal cestou z Tallinnu do Stockholmu a na při havárii zemřelo 852 lidí.

3. února 2006: Loď Al-Salam Bocaccio 98 plující ze Saúdské Arábie do Egypta se potopila poté, co na palubě s auty vypukl požár. Ze 1414 lidí na palubě jich nehodu přežilo jen 388.

21. června 2008: Filipínská loď Princess of the Stars se potopila poté, co ji zasáhl tajfun. Přežilo pouze 52 z 825 lidí na palubě.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.