Lidovky.cz

Matka atentátníka z Minsku prosí Evropu o pomoc

Svět

  16:45
BRUSEL - Matka jednoho z odsouzených atentátníků teroristického útoku v metru běloruské metropole loni na jaře žádá Evropu o pomoc. Její syn čeká od konce listopadu na popravu, podle ženy je ale nevinný a celý proces je vykonstruovaný.

Ljubov Kovaljová žádá v Bruselu o pomoc evropské instituce foto: Reuters

V dubnu loňského roku recepční Ljubov Kovaljová poslouchala v práci rádio, když z aparátu uslyšela hlas svého syna, který se doznával ze spolupráce na útoku v minském metru, při kterém zahynulo 15 lidí a přes 200 bylo zraněno. O osm měsíců později si její syn Uladzislav Kovaljov a jeho kamarád z dětství Dzmitryj Kanavalav vyslechli rozsudek trestu smrti střelou do týla.

Minsk neuvedl datum popravy a Uladzislavova matka od prosince bojuje za život obou mužů. O milost žádala i prezidenta Lukašenka, v zahraničí šíří kampaň proti trestu smrti a před časem odjela do Bruselu žádat o pomoc evropské instituce. Minulý týden se sešla s výborem pro lidská práva a včera jednala se zástupci evropského parlamentu v Bruselu.

Čtěte také:

Za bomby v běloruském metru padly tresty smrti

Dzmitryj Konavalav a Uladzislav Kovaljov si 30. listopadu vyslechli rozsudek smrti.

Kovaljová tvrdí, že její syn je nevinný a že obvinění vznesená proti němu jsou zmanipulovaná a doznání vynucená mučením. "Je to vykonstruovaný proces. Můj syn a jeho kamarád byli odsouzeni už na samém začátku," říká Kovaljová a dodává, že soud zamítl žádost o přezkoumání důkazních materiálů.

Doznání vynucená mučením
Klíčovým důkazem je videozáznam z minského metra, na kterém je údajně zachycen Konavalav, jak pokládá výbušninu. Ruská tajná služba, která se na vyšetřování podílí, ale připustila, že muž ze záznamu má jiný typ postavy. "Zatímco můj syn čeká na popravu, skuteční atentátníci jsou na svobodě" uvedla Kovaljová v prohlášení v den, kdy byl nad oběma muži vyřknut ortel.

Minsk ale trvá na svém: "Vinna byla u soudu jednoznačně prokázána, a to na základě dostatku předvedených důkazů. Další vyjádření k procesu jsou zcela zbytečná", prohlásil mluvčí běloruské KGB Alexander Antonovič.

Ljubov Kovaljová žádá v Bruselu o pomoc evropské instituce

Proti rozsudku Nejvyššího soudu není možné se odvolat, a tak oba odsouzení mohou doufat jen v prezidentskou milost. Hlava státu Alexander Lukašenko za posledních 16 let prominula trest smrti jen jedné osobě. 

Příbuzní vězňů odsouzených k smrti jsou v Bělorusku o výkonu rozsudku informováni až poté, co byl proveden. Těla jsou pak pohřbena na tajném místě.

Mnoho lidí v Bělorusku se domnívá, že v atentátu mohla mít prsty tajná služba KGB nebo jiné složky mocenského aparátu autoritářského státu. Na internetu blogeři uváděli, že režim chce podle vzoru sovětského diktátora Josifa Stalina krvavým terorem odvést pozornost od těžké krize.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.