Lidovky.cz

Česko se k paktu o rozpočtech nepřipojilo. Kvůli ratifikaci

Svět

  14:57aktualizováno  23:36
BRUSEL - Česko se ocitlo mimo hlavní proud EU. Na summitu Evropské unie v pondělí večer v Bruselu se nepřipojilo k paktu o rozpočtové kázni. Na jeho podobě se dohodli lídři 25 ze 27 členských zemí EU. Británie svou účast na paktu, který v reakci na dluhovou krizi zpřísňuje rozpočtová pravidla, odmítla už v prosinci.

Společné foto. Petr Nečas vpravo nahoře foto: ČTK

"Česká republika uvedla, že kvůli ratifikačním důvodům nemůže říci 'ano' dnes večer. Británie už dříve řekla, že nebude součástí tohoto (paktu)," prohlásil na tiskové konferenci Reinfeldt. "Dvacet pět členských států se připojí a podepíše smlouvu o rozpočtové disciplíně," potvrdil později na Twitteru unijní prezident Herman van Rompuy.

"Tento text smlouvy nic nového České republice nepřináší," vysvětlil neústupný český postoj premiér Petr Nečas. "Žádný politický benefit."

Podle Nečase má Česko tři základní výhrady. "Zaprvé to je limitovaná účast na summitech eurozóny, zadruhé v návrhu je podle nás věnována malá pozornost takzvanému dluhovému kritériu, přitom krize je především krizí dluhovou," vypočítával důvody premiér. "Zatřetí je to ratifikační procedura, která je v ČR komplikovaná a nejasná a neexistuje na ní všeobecná shoda včetně dohody s prezidentem republiky."

Nečas ale nevyloučil, že se Česko v budoucnosti k paktu "se skřípěním zubů" nepřidá.

Netuším, co se v Praze děje, podivil se Sarkozy

"Nejsem dostatečně obeznámený s tím, co se děje v Praze, abych pochopil, proč byla dohoda přijatelná v prosinci a nyní už ne," prohlásil na tiskové konferenci francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Český premiér nám sdělil, že z ústavních důvodů nemůže přistoupit na dohodu."

Společné foto. Petr Nečas vpravo nahoře

Pakt o rozpočtové kázni vzniká v reakci na dluhovou krizi, která sužuje hlavně země používající euro. Smlouva, jež by měla mimo jiné zavázat země k vyrovnaným či přebytkovým strukturálním rozpočtům, bude platit pro země eurozóny. Přistoupit ke smlouvě mohou i další země EU. Pro ně by ale začala platit až s přijetím jednotné evropské měny.

"Věřím, že Evropa tuhle smlouvu potřebuje," prohlásil Nicolas Sarkozy. "Evropa je založená na kompromisu, ale přicházejí chvíle, kdy by kompromis mohl ohrozit hlavní cíl," komentoval francouzský prezident fakt, že se nedohodl s Českem a Velkou Británií.

"Takže budou tři druhy setkání. Když půjde o jednotný trh, bude nás 27. Když půjde o pakt euro plus, tedy těch, kdo mají euro nebo ho chtějí, bude nás 25 či 26, a když půjde pouze o euro, bude schůzka 17 zemí," podotkl Sarkozy.

Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová a Mario Monti po příjezdu na summit

"Mám velmi vážné výhrady a je to pro mě v podstatě těžko akceptovatelné, aby země jako Česká republika podepisovaly podobný dokument, potenciálně přispívaly do půjček pro Mezinárodní měnový fond pro země eurozóny a byly v podstatě zvány symbolicky na takzvaná jednání," podotkl Nečas před jednáním k návrhu podoby textu.

Pondělní postoj ale ještě nezavírá dveře k tomu, aby se Česká republika k dohodě mohla připojit v příštích týdnech. Pakt, který zpřísňuje rozpočtové podmínky pro země eurozóny, by měl být podepsán začátkem března.

V dobré náladě. Nicolas Sarkozy s kyperským prezidentem (vlevo) a irským premiérem

Český premiér také zdůraznil, že podle něj eurozóna nyní prochází takovými dramatickými změnami, že by bylo správné uspořádat před případným českým vstupem do společné měnové unie referendum.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.