Lidovky.cz

Slováci opět vyšli do ulic, hackeři napadli web ministerstva

Slovensko

  16:37aktualizováno  19:58
BRATISLAVA - Na bratislavském náměstí SNP se konala další demonstrace proti korupci na Slovensku. Kolem tří tisíc lidí se tam sešlo, aby vyjádřilo své znechucení slovenskou politikou a odpor vůči politikům zapleteným do tzv. kauzy Gorila.

Třetí protest Gorila v Bratislavě. foto: ČTK

Na v pořadí třetí protest se v Bratislavě sešlo méně lidí, než minulý týden, kdy proti Gorile demonstrovalo na 10 000 Slováků. Protest skončil po necelých dvou hodinách. Demonstranti na závěr cinkali klíči, hrála česká i slovenská státní hymna. Kolem šesté hodiny se několik desítek protestujících přesunulo před prezidentský palác a někteří z nich na jeho dvůr házeli dělbuchy.

Policie tentokrát nezasáhla, musela pouze vytlačit nejradikálnější demonstranty, kteří se pokoušeli vniknout do paláce, od plotu areálu. Minulý pátek totiž skupinka radikálů vyvrátila bránu úřadu vlády a dostala se do potyčky s policií, která k jejich rozehnání použila vodní dělo.

ČTĚTE VÍCE:

Na tribunu se tentokrát kromě organizátorů postavili také umělci a novinář Tom Nicholson, jemuž soud minulý týden zakázal vydat knihu o korupci v slovenské politice. S projevem měl vystoupit i známý antikomunistický disident z časů bývalého Československa Fedor Gál. Na poslední chvíli si to však kvůli napjaté atmosféře rozmyslel.

"Já jsem se právě teď rozhodl, to je tři minuty před začátkem toho mítinku, že tam nepůjdu. Rozhodl jsem se proto, že jsem dostal informace, že na tom mítinku bude docela dost extremistů, radikálů z Čech, z Evropy a ze Slovenska samozřejmě. Konfrontace s těmito lidmi nemá charakter dialogu a nemá smysl," řekl Fedor Gál v rozhovoru pro LN.

Hackeři napadli weby Penty a ministerstva spravedlnosti

Podle zpravodajského portálu sme.sk se hackeři ze skupiny Anonymous nabourali do internetových stránek společnost Penta a slovenského ministerstva spravedlnosti. Zatímco stránky Penty byly již v 16:45 plně funkční, stránky ministerstva byly zprovozněny až o hodinu později.

Lidé protestovali i v dalších městech, největší účast byla hlášena z Popradu, kde se sešlo asi osm set demonstrantů.

Mezi organizátory protestů došlo k roztržce

Shromáždění nesou název podle spisu Gorila, který poukázal na nejrozsáhlejší politickou korupci v historii země. Jejím motorem měl být spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák. Skupina čelí podezření, že v letech 2005 a 2006 uplácela politiky a úředníky výměnou za vliv na privatizaci a chod některých podniků. Penta obvinění odmítla, právníci jednoho ze jejich spolumajitelů rovněž zpochybnili stávající důkazy policie.

Organizátoři největších protestů od sametové revoluce v roce 1989 požadují kromě vyšetření korupční aféry také zavedení většinového volebního systému nebo posílení významu referenda. Uvítali by rovněž odchod všech politiků, kteří se "namočili" do korupce.

Kritizovali také šéfa slovenského nejvyššího soudu Štefana Harabina, který je podle dosluhující koalice odpovědný za špatný stav justice. Tyto požadavky považují politologové za iniciativu ke generační výměně politiků. Jejich prosazení měsíc před parlamentními volbami prý ale není reálné.

Místní média informovala, že mezi organizátory protestů už došlo k roztržce. Část aktivistů tvrdí, že jejich kolegové jsou napojeni na vládní křesťanské demokraty. Místopředseda konzervativního KDH a ministr vnitra Daniel Lipšic je jedním z největších zastánců vyšetřování nejnovější aféry. Podle některých politiků Lipšic zneužívá případ ke své propagaci před březnovými volbami.

Gorila zamíchala preferencemi na pravicové scéně

Aféra se stala jedním z hlavních témat předvolební kampaně a podle politologů zamíchala i preferencemi stran. Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech ukázaly zejména propad Dzurindovy SDKU-DS, která je nejsilnější stranou dosluhující koalice.

Donedávna nejsilnější pravicové straně nepomohla prohlášení Dzurindy, že jeho vlády nebyly pod vlivem finančních skupin. SDKU-DS zřejmě ztrácí i kvůli tomu, že Radičová, která je mezi voliči oblíbenější než Dzurinda, v nadcházejících volbách kandidovat nebude.

Kauza Gorila

Pro odkaz klikněte zde: SPIS GORILA

Spis odhaluje rozsáhlou korupci politiků a úředníků. Dokument zveřejněný na internetu obsahuje zejména odposlechy rozhovorů spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší šéfkou slovenského Fondu národního majetku Bubeníkovou.

Odposlechy o korupci při privatizaci, ale i podplácení poslanců se podle dokumentů tajné služby uskutečnily za Dzurindovy druhé vlády, která byla po ztrátě většiny v parlamentu odkázaná na podporu nezávislých poslanců.

V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je přesto jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách.

Spis Gorila
Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.