Lidovky.cz

Klaus: Evropa potřebuje probudit, vstup Turecka by jí mohl zatřást

Svět

  18:57aktualizováno  21:07
ANKARA - Jsem si jist, že Evropa potřebuje změnu. Evropa potřebuje probudit, Evropa potřebuje, aby jí někdo zatřásl, a myslím, že vstup tak velké a dynamické země jako je Turecko by mohl jisté zatřesení těmi ustálenými strukturami vyvolat. Při jednání se svým tureckým protějškem Abdullahem Gülem v Ankaře to na dotaz LN uvedl prezident Václav Klaus.

Václav Klaus při rozhovoru pro LN. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle prezidenta by nynější krize eurozóny neměla znamenat, že dojde ke snížení podpory pro turecké členství v EU. Alespoň z jeho strany tomu tak není. „Česká republika je zřetelným a jasným podporovatelem vstupu Turecké republiky do Evropské unie,“ řekl Klaus po jednání se svým tureckým protějškem Abdullahem Gülem.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal ale také, že by tak trpělivý jako Turecko nebyl. Země podala svou žádost již v roce 1959, přístupové rozhovory s ní ale Brusel zahájil až v roce 2005. Od té doby se vyjednávání příliš nikam neposunulo.

Klaus tehdy, ještě jako předseda vlády, podával přihlášku země do Evropské unie v lednu 1996 a členy jsme se stali v květnu 2004. „Trvalo to osm let a i to se nám zdálo dlouhé,“ řekl prezident.

Václav Klaus s tureckým prezidentem Abdullahem Gülem

Turecká hlava státu poděkovala za podporu. „Víme, že pan prezident je zároveň i kritikem některého dění v Evropské unii a dnes vidíme, že měl ve svých názorech pravdu,“ uvedl Gül v narážce na současnou dluhovou krizi, kterou nynější sedmadvacítka prochází.

Klaus ale neodolal a na závěr si do Turecka i trochu „rýpl“. „Mám pocit, že se pořád ještě díváte na Evropskou unii s příliš růžovými brýlemi. Nebylo by od věci si je trochu sundat,“ řekl český prezident. 

'EU brzdí rozvoj české ekonomiky'

Turecko Klaus navštívil jako hlava státu podruhé. Na nynější cestě ho doprovází více než 60 tuzemských podnikatelů. "Proto jsme zde, proto jsme sem přijeli, máme zájem diverzifikovat náš export. A Turecko považujeme za prioritního, naprosto strategického partnera," uvedl prezident. Dodal, že Turecko by stěží v posledních letech dosahovalo vysokých temp růstu ekonomiky, kdyby většina jeho exportu mířila do EU.

"Pro nás (ČR) je brzdou prostor, ve kterém se převážně pohybujeme, a tím je Evropa. 83 procent českého vývozu totiž směřuje do EU. Proto jsme sem přijeli, máme zájem diverzifikovat náš export. A Turecko považujeme za prioritního, naprosto strategického partnera," dodal prezident.

Václav Klaus s tureckým prezidentem Abdullahem Gülem

Podnikatelské fórum a dvoustranná jednání podnikatelů budou pokračovat i v následujících dnech, kdy se česká delegace přesune do jihotureckých měst Adana a Mersin. Ve městě Mersin se prezident zúčastní slavnostního otevření nového honorárního konzulátu České republiky v Turecku a v Adaně vystoupí na Fakultě hospodářského vývoje a mezinárodní ekonomiky Çukurovy Univerzity.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.