Lidovky.cz

Novinářku v Sýrii zabili, když hledala své boty

Svět

  10:14
DAMAŠEK - Americká novinářka Marie Colvinová, která byla ve středu zabita v Sýrii, zemřela ve chvíli, kdy se snažila dostat se ke svým botám, aby mohla prchnout před bombardováním.

Novinářka Marie Colvinová foto: Lidovky.cz

Napsal to dnes britský list The Sunday Times, pro nějž pracovala. Colvinová přišla o život stejně jako francouzský fotograf Rémi Ochlik. The Sunday Times napsal, že se Američanka podle místních zvyklostí vyzula u vstupu do domu, který byl určen novinářům. Když první rakety zasáhly horní patra, byla v přízemí a vběhla do haly, aby se obula. V tu chvíli jen několik metrů od ní dopadla další raketa.

ČTĚTE VÍCE

Její matka Rosemarie v sobotu stanici CNN řekla, že humanitární pracovníci se snaží několik dní dostat ostatky její dcery ze Sýrie. Pokoušeli se o to i v sobotu, ale situace byla prý stále velmi nebezpečná, takže se to nepodařilo. Rosemarie Colvinová uvedla, že dcera bude muset být pohřbena prozatím asi v Sýrii, protože rodině bylo řečeno, že sobota je poslední den pokusu o převoz ostatků.

Odvážná novinářka se vydala do Sýrie bez povolení

Colvinová poskytla ze Sýrie několika sdělovacím prostředkům den před smrtí telefonické svědectví o situaci v Homsu a popsala umírání dětí v neustávající palbě. Do Sýrie se dostala bez povolení jako několik dalších kolegů, kteří chtějí poukázat na bezvýchodnou situaci civilistů. Když popisovala homskou čtvrť Bábá Amr, která je přes 20 dní pod palbou, řekla: "Nejsou zde vojenské objekty."

Tvrzení syrské vlády, která útoky odůvodňuje jako nezbytnou operaci proti teroristům, označila "za naprostou lež". "Armáda ostřeluje město civilistů trpících zimou a hladem," řekla.

Asad vyhlásil referendum o ústavě, opozice je bojkotuje

V neděli začalo referendum o návrhu nové ústavy, podle níž by v Sýrii skončila vláda jediné strany Baas, ale zůstaly zachovány mnohé prezidentské pravomoci. Právo vyjádřit se má přes 14 milionů Syřanů starších 18 let. Opozice, která od loňského března bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, vyzvala k bojkotu.

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet dní pod palbou. Do Homsu prý vjely tanky

Sýrie se dosud řídila ústavou z roku 1973. Hlavní navrhovanou změnou je náhrada článku osm zavedením politického pluralismu. Nynější 8. článek označuje Socialistickou stranu arabské obrody (Baas) za jedinou řídící složku společnosti.

Opozice vyzývá k bojkotu hlasování
Prezidentovi ale i nový text zaručuje značné pravomoci - bude vybírat premiéra i vládu bez ohledu na parlamentní většinu. V určitých případech bude mít také právo měnit zákony.

I podle nové ústavy musí být prezidentem muslim a je v ní také zakotveno, že hlavní zdrojem legislativy bude islámská soudní praxe.

Podle opozice ústava nezaručuje kýžené společenské změny. Opozice proto vyzvala odpůrce Asadova režimu k bojkotu hlasování a na neděle také vyhlásila generální stávku.

Zakročte, vyzývají syrští demonstranti světové poitiky

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.