Lidovky.cz

Lipšic: S Ficem ve vládě? Raději na to nemyslet

Slovensko

  8:00
BRATISLAVA - Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic (KDH), hlavní motor vyšetřování korupčního spisu Gorila věří, že některé jeho aktéry bude možné postavit před soud.

Poslanec opozičního Křesťansko-demokratického hnutí Daniel Lipšic na schůzi slovenského parlamentu. foto: ČTK

Je pár hodin před volbami. Vy jste slíbil, že do voleb bude vyšetřování spisu Gorila v takové fázi, že už to nepůjde zastavit. Jak daleko tedy vyšetřování je?

Je v takové fázi, že když jsem před měsícem řekl, že doufám, že nepůjde zamést pod koberec, tak dnes mám jistotu. My nebudeme zveřejňovat výsledky vyšetřování den před volbami, to by nebylo korektní. Ale předpokládám, že po volbách budou zveřejněné další kroky, které byly udělány. A že budou v takové fázi, že kterákoli budoucí vláda by měla obrovské problémy ve vyšetřování nepokračovat.

ČTĚTE VÍCE:

Začal by se ale korupční spis Gorila vůbec vyšetřovat, pokud by se před Vánoci neobjevil na internetu?
On se vyšetřoval. Když jsem se stal ministrem vnitra, tak už na podzim roku 2010 se začal spisem zabývat Úřad boje proti korupci. Následně to bylo pozastavené Vojenskou prokuraturou a poté, na základě velice skandálního dopisu tehdejšího generální prokurátora Trnky, bylo trestní stíhání zastaveno. Takže vyšetřování probíhalo. Pak ale nastal souboj o osobu generálního prokurátora. A jak se následně ukázalo, šlo skutečně o hodně, protože v tomto souboji šlo koneckonců i o tento případ. Ale nebýt zveřejnění spisu...

Samozřejmě, že zveřejnění spisu způsobilo ve vyšetřování určitý posun, protože veřejné mínění, která je v tomto velice podstatné, vytvořila tlak, který znemožnil zastavení trestního stíhání. Protože tyto pokusy tu byly. Když se vytvořil v lednu tohoto roku vyšetřovací tým a začalo trestní stíhání pro trestné činy založení zločinecké skupiny a korupce, tak byly tlaky, aby vyšetřování opět převzala od Speciálního prokurátora generální prokuratura a tam by trestní stíhání bylo zastavené. Tomu zabránil jak postoj Speciálního prokurátora (úřad zřízený na stíhání zvlášť závažné kriminality - pozn. red.) a zabránilo tomu i veřejné mínění.

Co ze spisu Gorila je nezpochybnitelné? Dá se mu věřit jako něčemu, co má reálný základ?

Takový, který povede až k trestnímu stíhání a odsouzení jeho aktérů?
Když se nám podaří dokázat, že transakce, které v něm byly dohodnuté, se potom i zrealizovaly, tak to je pro trestně právní rovinu důležité. V tom je ten spis relevantní. To je jako v případě, když máte záznam odposlechu, kde se domlouvá objednavatel a vykonavatel vraždy, kdy někoho zavraždí a jakým způsobem. A pak oběť najdete zavražděnou, způsobem na kterém se dohodli, v čase, na němž se dohodli. Přesto, že nemáte žádný přímý důkaz, ani vražednou zbraň, ani DNA pachatele, ani otisky prstů, ani přímého svědka, ty nepřímé důkazy  tady jsou. A to v tak uceleném řetězci, že vylučují jakoukoli jinou možnost. Kromě zázraku.

A to je případ důkazů z Gorily?
Ano, pokud byl spis Gorila v roce 2006 skutečně vytvořen a věrně popsal události, které se staly až následně, ne zpětně, tak trestně právně to má obrovský význam.

Přestože i Slovenská informační služby, tedy kontrarozvědka, přiznává, že přímé záznamy odposlechů na zvukových nosičích reálně neexistují, že jsou jen přepisy a jejich analytická zpracování?
I v tomto případě to má samozřejmě smysl. Vyšetřování není samozřejmě ještě ukončené a já nevylučuji, že budeme mít i přímé důkazy.

Je tedy možné, že skutečně bude některý z aktérů trestně právně stíhán? Nebo jde spíše o rozkrytí nějakého korupčního systému, který bude těžké obnovit?
Podle mě to musí mít, nebo by mělo mít, trestně právní koncovku. Protože to vypovídá i o zemi. Zda je stát schopný stíhat jen případy malé korupce, úředníků, starostů, sem tam nějakého soudce, i to už je velký úspěch. Nebo zda i případy korupce na těch nejvyšších místech, v tom největším rozsahu. Samozřejmě, že to je věcně i právně náročnější. Protože lidé, kteří takovou velkou korupci páchají, mají ty nejlepší poradce, advokáty, finanční poradce.

Když se někde dohodne provize 200 milionů korun, tak to nepošlou na účet ve Slovenské spořitelně s poznámkou, "to jsou ty dva miliony za elektrárny", to ne. Ty formy praní špinavých peněz jsou různé, ale my máme výhodu, že spis Gorila o nich hovoří.
I ve vyspělých západních zemích jsou velké korupční skandály, ale jde o to, zda se vyšetří, nebo zametou pod koberec.

PSALI JSME:

Mnoho lidí na Slovensku říká, že takových spisů jako Gorila je spousta. Existují a budou se i ty vyšetřovat?
Obávám se, že neexistují. Mohly by. Ale kauza Gorila je vrchol ledovce a je to skvěle odvedená zpravodajská práce. To, že ten byt byl monitorovaný, že tam byl prostorový odposlech, to je skutečně skvělý výkon zpravodajské služby. Kdyby zpravodajská služba takto skvěle pracovala i v jiných případech korupčních podezření, jako byl nástěnkový tendr, emise, jiné případy, tak bychom mohli mít daleko více takových spisů. A v zoologické zahradě by bylo daleko více zvířat. Ale máme jen Gorilu. Odhalovat korupci zpětně, kdy už se stane, je velmi těžké.

Jak by se měli na základě toho, co říkáte, slovenští voliči rozhodovat ve volbách. Je vůbec na Slovensku někdo čistý, někdo, koho je možné volit?
Lidé by měli dělit politiky nejen na pravici a levici, ale i na ty, u nichž je vážné podezření z korupce a na ty, kteří mají čistý štít. A takoví lidé jsou v každé straně. Na Slovensku i v Česku má volič v principu dva hlasy. Jeden straně a jeden preferenční, který mohou dát konkrétním lidem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kdyby se Gorila neobjevila, o čem by volby byly?
O ekonomické krizi. O tom, co hrozí Slovensku, zda nám nehrozí řecká cesta. Já jsem přesvědčený, že pokud bude mít Slovensko levicovou vládu, která bude zemi jen zadlužovat, tak Slovensku tato cesta hrozí.

Ale řecká cesta i korupce spolu souvisí. Protože vedle populismu řeckých politiků a třináctých důchodů, byla druhým důvodem řeckého krachu obrovská korupce. Proto v boji proti korupci jde i o fungování ekonomiky.

Má smysl opakovat dosluhující koalici, kdyby k tomu volby daly šanci?
Takovou šanci mohou volby dát a v tom případě myslím, že je to naší povinností.

A dovedete si představit, že byste byl ve vládě se Směrem Roberta Fica?
Jeden můj přítel mi nedávno připomněl pořekladlo z dětství: "Ošklivé věci si nemáme radši ani představovat, protože se pak mohou stát." Takže si to nepředstavuji.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.