Lidovky.cz

Slovenský prezident pověřil Fica sestavením vlády

Svět

  13:01aktualizováno  13:18
BRATISLAVA - Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes pověřil předsedu levicového Směru-SD Roberta Fica sestavením nové vlády. Gašparovič uvedl, že nový kabinet jmenuje po první schůzi sněmovny, která se uskuteční 4. dubna.

Zástupci šesti parlamentních stran vzešlých z víkendových předčasných voleb se sešli k jednání v Bratislavě. foto: ČTK

Sociální demokraté přesvědčivě vyhráli sobotní předčasné volby, ve kterých jako první strana od roku 1989 získali většinu v parlamentu. Směr-SD tak sestaví jednobarevnou vládu, ve které podle Fica usednou také nestraníci.

PŘEČTĚTE SI:

Na rozdíl od první Ficovy vlády, která byla v úřadu v letech 2006 až 2010, bude muset nastupující kabinet sáhnout po nepopulárních opatřeních k ozdravení státních financí. Vláda navíc bude čelit vysoké nezaměstnanosti, která je na více než sedmiletém maximu.

Slovensko neuzná samostatnost Kosova

Fico dnes také oznámil, že nová vláda neuzná samostatné Kosovo. Bratislava tak zachová k osamostatnění bývalé srbské provincie svůj odmítavý postoj.

"Nevidíme žádné důvody ke změně postoje Slovenské republiky k uznání Kosova jako samostatného státu," prohlásil Fico, jehož strana po výrazném vítězství ve víkendových předčasných parlamentních volbách sestaví jednobarevný kabinet.

Slováci se osamostatnění Kosova bojí

  • Proti uznání Kosova se postavila už první Ficova vláda (2006-2010). Stejný názor měl i dosluhující kabinet pravého středu premiérky Ivety Radičové. Radičová nicméně nevylučovala změnu slovenského postoje, ale jen za předpokladu, že by nezávislost své bývalé province uznalo Srbsko.
  • Bratislava svůj názor na osamostatnění Kosova nezměnila ani poté, co Mezinárodní soudní dvůr označil jednostranné vyhlášení nezávislosti Prištinou za legální krok.
  • Osamostatnění Kosova v roce 2008 se na Slovensku setkalo s kritikou částečně kvůli obavám, že by kosovský příklad mohl vyvolat snahy o napodobení u příslušníků maďarské menšiny na jihu Slovenska. Zástupci zhruba půlmilionové menšiny takovou možnost ale opakovaně odmítali.
  • Doposud Prištinu uznalo 88 ze 192 členských států OSN, mezi nimi USA i většina evropských zemí včetně Česka. Mezi odpůrce kosovské nezávislosti patří například Rusko i pět členů EU - vedle Slovenska také Rumunsko, Řecko, Kypr a Španělsko.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.