Lidovky.cz

Kožený: Verdikt očistil mé jméno, do Česka se chci vrátit

Svět

  17:10
LONDÝN - Český finančník Viktor Kožený je "velmi spokojen" s dnešním rozhodnutím Státní rady britské královny. Ta dospěla k závěru, že zbohatlík nebude z Baham vydán do Spojených států. To podle Koženého povede k k očištění jeho jména.

Viktor Kožený na Bahamách

"Jsem velmi spokojen. Věřím, že toto rozhodnutí udělá jednou provždy tečku za touto kauzou," řekl Kožený. "Je to definitivní potvrzení toho, že jsem postupoval v rámci právních norem a neporušil jsem žádný zákon." Výbor, který je konečnou soudní instancí některých britských kolonií, včetně Baham, zamítl americké odvolání proti verdiktu bahamských soudů, jež se postavily proti Koženého extradici.

"Je to konec této věci a znamená to totální očištění mého jména," řekl Kožený. Připomněl, že verdikt londýnského tribunálu "byl velmi komplexní a potvrdil náš právní názor ve všech aspektech".

K tématu:

"Nemohl jsem očekávat lepší výsledek," uvedl. Zalitoval nicméně, že ho celá kauza stála "hodně námahy a finančních prostředků". ěří také, že jeho kauza by měla být výstrahou pro budoucí generace. "Doufám, že dnešní mladí lidé nebudou muset čelit tomu, čemu jsem čelil já," prohlásil.

Pražský vrchní soud na podzim projedná odvolání proti verdiktu, podle něhož byl Kožený před dvěma lety odsouzen k deseti letům vězení za miliardové podvody. "To je čistě politická kauza, politická objednávka proti mé osobě. Je to smyšlenka, která nemá právní základ a je otázka času, než to zkolabuje," řekl Kožený v souvislosti s tímto soudem.

Vyjádřil také naději, že se jednou do České republiky vrátí. "Doufám, že se to všechno změní a že člověk bude moci efektivně přispět České republice," uvedl.

Čím se Kožený zapsal do paměti

  • Závratně zbohatl v kupónové privatizaci, ve svých 29 letech na účtech disponoval 300 miliony liber (16,5 miliardy korun).
  • Následně si začal žít na vysoké noze. Šokoval například, když neváhal zaplatit 13 000 liber (715 000 korun) za oběd v jedné londýnské restauraci.
  • Jako snob první třídy se projevil poté, co si objednal láhev La Romanee Conti 1985 za 5000 liber (275 tisíc korun), po ochutnání lahev odložil s tím, že je víno "poněkud mladé".
  • V roce 1998 si koupil dům od hudebního skladatele lorda Lloyda-Webbera v Londýně za 12,5 milionu liber, ve zcela havarijním stavu mu ho ale později zas vrátil.
  • Proslavil se pořádáním honosných večírků, které vyrážely dech i hollywoodským hvězdám. Na svém sídle v Aspenu v roce 1997 uspořádal  dokonce tak majestátní akci, že byla označena za večírek všech večírků. "Víno teklo proudem, tolik jídla a darů, že tomu ani nelze uvěřit," popsal večírek jeden z místních obyvatel.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.