Lidovky.cz

Bývalý student zastřelil na univerzitě v Kalifornii sedm lidí

Svět

  21:46aktualizováno  3. dubna 17:06
OAKLAND - Střelba na univerzitě v Oaklandu v americkém státě Kalifornie si vyžádala sedm mrtvých a tři raněné. Za střelce policie obvinila třiačtyřicetiletého muže korejského původu, který se jmenuje One Goh a je bývalým studentem univerzity. Policie ho zadržela několik kilometrů od místa činu.

Policie zasahuje na křesťanské škole v Oaklandu. foto: Reuters

Muž silnější postavy asijského původu se chtěl mstít pracovníkům školy i bývalým studentům za to, že s ním údajně špatně zacházeli.

Podle policie přišel útočník do školy a snažil se najít jednu z žen ve vedení instituce. Když se dozvěděl, že žena v budově není, začal procházet z místnosti do místnosti a střílet po přítomných studentech a učitelích. Pět lidí na místě zabil, další dva podlehli zraněním po převozu do nemocnice.

"Podezřelý byl nespokojený s vedením školy. Když do školy docházel, tak měl neshody i s ostatními studenty, kteří s ním údajně špatně zacházeli a nerespektovali ho," uvedl oaklandský policejní velitel Howard Jordan. Podle něj útočník přišel do školy s promyšleným plánem zabíjet a do značné míry ho naplnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle listu Oakland Tribune policisté muže zadrželi na parkovišti u zhruba osm kilometrů vzdáleného nákupního střediska v nedaleké Alamedě. Před tím vešel do samoobsluhy a řekl, že právě zastřelil několik lidí, uvedla televize KTVU.

Střelec je bývalý vyloučený student

Incident se odehrál na soukromé křesťanské univerzitě v Oaklandu poblíž San Franciska. Pastor Jong Kim, který školu před deseti lety založil, řekl listu Oakland Tribune, že střelec je bývalý student a ve škole navštěvoval kurzy pro ošetřovatele. Podezřelý byl pravděpodobně ze školy vyloučen.

Policejní šéf Howard Jordan řekl, že One Goh se vzdal zhruba hodinu po střelbě. Policie našla i zbraň, o níž se domnívá, že jí pachatel střílel. "Zabere nám pár dnů, než dáme části skládačky dohromady," řekl Jordan.

Policie zaznamenala první tísňové volání informující o krvácející ženě kolem 10:33 místního času. Pak ze školy přicházely další telefonáty a první policista na místě našel jednu z postřelených obětí.

Když dorazili další policisté, vytvořili kolem školy ochranný pás v domnění, že střelec je stále uvnitř. "Uvnitř budovy zůstaly možné oběti, navíc uvězněné za zamčenými dveřmi, které policisté nemohli otevřít," popisoval Jordan chaotičnost situace. Těžkooděnci, kteří vnikli do školy, se údajně ještě hodinu domnívali, že podezřelý je stále uvnitř.

Střílel na spolužáky i učitele

V budově nebo její blízkosti přitom bylo v době zahájení střelby kolem 35 lidí. Ze sedmi obětí jich pět zemřelo na místě a další dvě po převozu do nemocnice. Stav trojice zraněných je stabilizovaný.

Nejtragičtější střelba za posledních pět let

Pondělní událost byla nejtragičtější školní střelbu v USA od masakru z roku 2007, kdy student pocházející rovněž z Jižní Koreje na Virginském polytechnickém institutu v Blacksburgu zastřelil 32 lidí a pak sám sebe.

Oakland Tribune s odvoláním na příbuzné jedné ze zraněných obětí uvedl, že podezřelý muž se na škole objevil po několika měsících. Své bývalé spolužáky prý vyzval, aby se postavili ke zdi, načež vytasil zbraň. "Lidé začali utíkat a on začal střílet," řekl Gurpreet Sahota, jehož švagrovou střela zasáhla do paže.

Tashi Wangchuk, jehož manželka na školu chodila a byla svědkem pondělních událostí, řekl, že podle policie muž nejdřív zasáhl jednu ženu u tabule a pak střílel v různých třídách. Jeho žena prý svou učebnu zevnitř zamkla a zhasla světla. Střelec prý bouchal na dveře, pak začal střílet a odešel.

Oaklandská škola se zaměřuje hlavně na korejské studenty a poskytuje i kurzy teologie, hudby a asijské medicíny. Snaží se však studentům vštěpovat křesťanské hodnoty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.