Lidovky.cz

Dělali jsme chyby, poučte se, říká ministr Egypťanům

Svět

  8:16
KÁHIRA - Jak jde kampaň? Zeptal se hned na úvod český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Amra Músy, jednoho z vážných kandidátů na nového egyptského prezidenta.

Karel Schwarzenberg foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Je to zajímavé i náročné, stále se tady něco děje, každý den se vše mění, odvětil s úsměvem tento uznávaný muž, který ještě donedávna stál v čele Ligy arabských států a v minulosti byl i egyptským ministrem zahraničí. Právě schůzka s Amrem Músou zahájila maratón jednání, který v pondělí šéf české diplomacie v egyptské Káhiře absolvoval.

Jaké jsou šance Amra Músy ve volbách zabodovat, je těžké říct poté, co před pár dny nominovalo do prezidentského klání svého kandidáta i nyní vládnoucí Muslimské bratrstvo. Ačkoli ještě nedávno tvrdilo, že kandidáta nepostaví, nyní jmenovalo svého druhého nejvyššího představitele a hlavního stratéga Chajráta Šatira. První kolo hlasování se uskuteční v květnu. Jak se nicméně později dozvídáme, kandidátů na prezidenta jsou prý stovky, takže boj o toto prominentní křeslo ještě může být zajímavý.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě vzájemného se utvrzení v přátelských vztazích měla ale krátká dvoudenní návštěva českého ministra zahraničí i další cíl. Tedy ještě mimo znovunastartování ekonomických vztahů (loni došlo kvůli vnitropolitickým událostem k poklesu obchodní výměny, i proto nyní přijeli na jednání do Egypta i čeští podnikatelé a zároveň byla podepsána rámcová dohoda o spolupráci mezi českou a egyptskou exportní bankou). Tím dalším cílem bylo nabídnout Egypťanům naši pomoc v procesu transformace, kterým jsme si také po revoluci prošli.

Po příjezdu do Káhiry byla v ministrově programu, pokud jde o nejvyšší představitele země, jen schůzka s jeho egyptským protějškem. Hned druhý den se ale situace změnila a Karla Schwarzenberga přijal i nový předseda vlády, Kamál Ganzúrí. Právě jemu český ministr prezentoval svou nabídku. „Řekl jsem premiérovi, že vím, jak je změna systému velmi obtížný proces a že to vyžadovalo i u nás značnou námahu, abychom to přežili a abychom se zorientovali v nových podmínkách,“ poznamenal šéf české diplomacie. Právě protože jsme se během této doby i mnohé naučili, myslí si ministr zahraničí, že by některé tyto zkušenosti byly prospěšné i pro Egypťany.  Nicméně jak neopomněl dodat: „Samozřejmě i my jsme dělali v těch 90. letech chyby a lze si z toho vzít poučení.  Můžete se nás na všechno zeptat, abyste se těchto chyb vyvarovali.“ Jeho egyptský protějšek Muhammad Kámil Amr sice tuto výzvu slovně uvítal s tím, že je „zajímají české zkušenosti“, nicméně o spolupráci na konkrétních projektech prý ještě nebyla řeč.

Současný vývoj v porevolučním Egyptě Schwarzenberg příliš do hloubky komentovat nechtěl. „Pokud jde o změny v Egyptě, je to pro nás velice zajímavé a fascinující,“ prohlásil pouze. Jak dodal, nepřísluší mu komentovat obsah a směr egyptské revoluce. „Kdybych byl novinář, tak bych to udělal, jsem ale ministr zahraničí a ten má určité mantinely,“ uzavřel. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.