Lidovky.cz

'Skuteční Avátaři' opět bojují o posvátnou horu

Svět

  8:00
BHUBANEŠVÁR - Dva roky poté, co indický domorodý kmen zvítězil nad težařským koncernem a získal si slávu i obdiv celého světa, visí existence etnika přezdívanéhoho pro podobnost s filmovým hitem 'opravdoví Avátaři' opět na vlásku.

Lidé v horách žijí tradičním způsobem tisíce let. Proti těžbě se chtějí bránit. foto: Jana Vrubelová, Lidovky.cz

Východoindický stát Urísa je domovem původních indických kmenů, jenž si dodnes zachovaly své fascinující zvyky, náboženství a jazyky. Neprostupné husté lesy dlouho chránily jejich kulturu. V posledních letech však panenskou přírodu i její obyvatele ohrožuje těžba nerostných surovin, kterých je v rychle se rozvíjející Indii zapotřebí stále více.

Vydat se do kmenových vesnic na vlastní pěst může být nejen složité ale i nebezpečné. Někteří například na svou obranu používají šípy, vysvětluje na tržišti místní překladatel.

Takový je i osud kmene Dongria Kondh. Členové tohoto několikatisícového etnika žijícího v odlehlých kopcích nedaleko Koráputu vedou letitý spor s jednou z největších těžařských společností na světě. Indický nejvyšší soud bude v pondělí znovu posuzovat, zda povolit či zakázat těžbu bauxitu uprostřed jejich posvátné hory.

Hora, živé božstvo
Plány britského koncernu Vedanta původně zatrhl v roce 2010 tehdejší ministr životního prostředí. Důl na hliníkovou rudu by totiž prokazatelně ohrozil právo komunity na vodu, jídlo, zdraví, práci a také ochranu jejich kultury a identity. Vedanta se ale proti tomuto rozhodnutí před rokem odvolala.

Dívky z kmene Bondů jsou před dvacátými narozeninami oddány s někdy až o pět let mladším chlapcem.

Težařský gigant se odvolal
Společnost si přitom před lety vysloužila kritiku z celého světa. Její miliardový projekt se dostal pod drobnohled veřejnosti poté, co lidskoprávní organizace jako Survival International nebo Amnesty International spojili hrozící osud kmene Dongria Kondth s kmenem Na'vi z filmu Avatar Jamese Camerona. Slavný režisér nakonec Dongriům přispěchal na pomoc a přitáhl tak další pozornost médií.

Neprostupná džungle státu Urísa je domovem desítek původních etnik indického subkontinentu.

Vedanta, která potřebuje bauxit pro svou hliníkárnu, jež postavila na úpatí posvátných kopců Dongriů, ale kritiku odmítá. "Snažíme se chudému kmenovému obyvatelstvu zajistit lepší životní úroveň", zní většinou z tábora Vedanty a jí podobných společností. 

Více si o tématu přečtěte v reportáži

Spor Dongriů s britským koncernem je totiž jen špičkou ledovce problémů, které trápí domorodé obyvatele východoindického státu Urísa. Kvůli těžbě jsou ve vnitrozemí státu vysidlovány celé vesnice a jejich obyvatelé často končí bez možnosti náhrady. Většinou negramotní vesničané, obvykle nízkého kastovního původu, se totiž nemají jak bránit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.