Lidovky.cz

Silné zemětřesení v Indonésii, lidi děsila hrozba tsunami

Svět

  11:03aktualizováno  15:11
JAKARTA/PRAHA - Zemětřesení o síle 8,6 stupně Richterovy škály zasáhlo Indonésii. Lidé v provincii Aceh, kde otřesy pocítili nejvíc, v panice utíkali ze svých domovů. Hladina moře u pobřeží Acehu se zvýšila o 80 centimetrů. Oblast zasáhl další silný otřes. Varování před tsunami byla proto prodloužena. Odvolána byla až po 15. hodině SEČ.

Vyděšení lidé před kancelářemi v Medanu foto: Reuters

Otřesy byly cítit i v Singapuru, Thajsku a Indii. Americký geologický ústav USGS uvedl, že ohnisko zemětřesení bylo lokalizováno 33 kilometrů pod mořským dnem a 500 kilometrů od města Banda Aceh.

Velké tsunami nehrozí, říká expert

Silné zemětřesení s největší pravděpodobností nevyprovokuje tsunami. Otřesy byly totiž způsobeny horizontálním pohybem zemských desek, který mohutný sloupec vody nezvedá. V rozhovoru pro BBC to řekl americký vědec Bruce Pressgrave. Ten úřední varování před mořskou přílivovou vlnou schvaluje. "Vzhledem k velké síle otřesů bylo prozíravé vydat varování před tsunami," prohlásil. Jediná možnost, jak by tsunami mohlo vzniknout, podle experta je, že by takto mohutné zemětřesení vyvolalo podmořský sesuv půdy.

V Acehu lidé naskákali do svých aut a na motorky, a ujížděli na vyvýšená místa. Lidé zůstali bez elektřiny, na mnoha místech jsou dopravní zácpy. Indonéská agentura pro řešení následků katastrof na místo posílá záchranný tým. "Všude zní sirény a z mešit se ozývají modlitby," uvedl mluvčí agentury. Navzdory silným otřesům zůstává přístav v Banda Acehu otevřený. Indonéské úřady zatím nepozorují odliv, který by naznačoval přichod vlny. Indové přístav v Chennai raději uzavřeli.

Po 12. hodině SEČ zasáhl oblast další silný otřes. Podle USGS dosáhl 8,2 stupně Richterovy škály a centrum otřesů leží blíž zemskému povrchu. Následovaly další dva otřesy, tentokrát už o něco slabší.  

Indonéský prezident uvedl, že nemá hlášení o obětech či škodách. "V Acehu je cítit panika, lidé utekli na vyvýšená místa. Situace je pod kontrolou. Zatím bezprostředně nehrozí tsunami, ačkoliv se máme na pozoru," prohlásil prezident Susilo Bambang Yudhoyono, který v Jakartě jedná s britským premiérem Davidem Cameronem.

Síla otřesů vyděsila i zaměstnance v indickém Bangalore, kteří utekli z kanceláří. Na Srí Lance úřady doporučily lidem žijícím na pobřeží přesunout se na bezpečnější místa. Varování před tsunami platí i v populárních thajských letoviscích Pchúket a Pchanggá a pro obyvatele indických ostrovů Andamany a Nikobary. V Pchúketu uzavřeli letiště. Před tsunami varuje i Keňa a Tanzánie.

Indonésie leží v místě, kde se stýkají kontinentální desky, a jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení. Každý rok je jich na souostroví zaznamenáno na 7000.

V prosinci 2004 zasáhlo oblasti Indického oceánu zemětřesení o síle 9,1 stupně, po kterém následovala několikametrová přívalová vlna tsunami. Katastrofa si vyžádala více než 230 tisíc obětí, z nichž 170 tisíc bylo právě z Acehu.

Epicentrum se nachází asi 500 kilometrů od Banda Acehu.

Epicentrum se nachází asi 500 kilometrů od Banda Acehu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.