Lidovky.cz

Přistěhovalci ve Francii. Každý z kandidátů nabízí jiný recept

Evropa

  14:33
PAŘÍŽ - Když v polovině března Francouz alžírského původu Mohamed Merah chladnokrevně zastřelil sedm lidí – tři vojáky, tři židovské děti a rabína –, rázem se mluvilo o tom, že téma imigrace absolutně ovládne poslední týdny předvolební kampaně. Nestalo se. Vášně po několika dnech utichly, pravdou ale je, že přistěhovalectví zůstalo jedním z témat, které vytahují (více či méně) všichni kandidáti na francouzského prezidenta.

Le Penová je v otázce imigrace neústupná. I proto ji kritizují. foto: Reuters

Už před svým prvním zvolením prezidentem v roce 2007 založil Nicolas Sarkozy svou kampaň na heslech slibujících omezení nekontrolovatelného přílivu imigrantů. Nicméně i když zejména v posledních letech působil odhodlaně a hájil právo Paříže přistěhovalce hromadně vracet do jejich rodných zemí, podle statistik se Francie zas tak tvrdě nechovala.

Přistěhovalci ve Francii

Vroce 2010 úřady vydaly přistěhovalcům 203 tisíc povolení k pobytu, což byl absolutní rekord.

Loni však nastala změna – z Francie byl naopak rekordní počet imigrantů vyhoštěn. Bylo jich celkem 32 912, což je nárůst o 17 procent oproti roku 2010, poznamenal k tomu britský list The Guardian.

A protože se Nicolas Sarkozy a kandidátka krajní pravice Marine Le Penová tak trochu i přetahují o voliče, zašel současný prezident ve svých výrocích ještě více doprava. Nechal se slyšet, že sníží počet nelegálních přistěhovalců o polovinu a že přístup cizinců do Francie bude omezen jen na 100 tisíc za rok. Zároveň nynější hlava státu propaguje i uvnitř EU změnu pravidel v schengenském prostoru. Domáhá se zejména částečného obnovení kontrol na vnitřních hranicích sedmadvacítky.

francouzské volby

                             Pro zvětšení klikněte na brázek

I když názory Marine Le Penové nejsou již tak vyhraněné jako jejího otce Jeana-Marieho, v případě imigrace je neústupná. Navrhuje snížit počet přistěhovalců na 10 tisíc za rok a zcela vystoupit z Schengenu. I Sarkozyho hlavní rival a favorit voleb socialista François Hollande se problémů s velkým přílivem nelegálních imigrantů do Francie ve své kampani dotkl. Zastává sice umírněnější stanoviska než pravicoví kandidáti, nicméně veřejnost, tedy voliči, si žádá nějakou akci. Takže alespoň slíbil, že zavede každoroční parlamentní diskusi na téma, kolik pracovníků z řad přistěhovalců a jakých profesí je ve Francii potřeba.

Pomohla by vojna?
Směr, kterým se ubírá letošní kampaň, pokud jde o otázku přistěhovalectví, se ale vůbec nelíbí Samii Ghaliové, francouzské senátorce za Socialistickou stranu původem z Alžírska. „Jde o úplnou posedlost přistěhovalectvím, nicméně nikdo nemluví, ani uvnitř mé vlastní strany, o tom, jak těmto lidem pomoci,“ svěřila se senátorka kanadskému listu The Globe and Mail.

Více o francouzských volbách:

Hlavní problém podle ní spočívá v tom, že odhadovaných pět milionů muslimů žijících ve Francii patří většinou mezi ty nejchudší vrstvy, navíc často přehlížené. Mladí musí mít disciplínu a dobré vzdělání, to je podle ní základ. Jenže prezidentští kandidáti, jak říká, řeší hlavně abstraktní věci, symboly a nezabývají se konkrétními problémy lidí. „Myslím, že nejlepším řešením by bylo znovuzavedení povinné vojenské služby,“ uvedla senátorka. „To není otázka levice či pravice. Bylo by to řešení, protože jinak mladí, kteří nechtějí chodit do školy, začnou sklouzávat k radikalismu či k obchodování s drogami,“ dodala.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.