Lidovky.cz

Těžba ve vesmíru. Plán šéfa Googlu i režiséra Camerona

Svět

  11:25
SEATTLE - Do deseti let chce americká společnost Planetary Resources těžit vodu a vzácné kovy na asteroidech blízkých Zemi. Projekt mimo jiné podporují spoluzakladatel Googlu Larry Page nebo známý filmový režisér James Cameron, jako poradci se hlásí bývalí kosmonauti.
Asteroid (ilustrační foto)

Asteroid (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ačkoli jde z dnešního pohledu o smělé plány, zněly podle fresnobee.com velmi jednoduše a snadně, když je na úterní konferenci v západoamerickém Seattlu vysvětloval někdejší astronaut Tom Jones. V jeho podání nebude těžba ve vesmíru ničím složitějším, než je odklízení napadaného sněhu ze silnice pomocí pluhu. "Nemělo by být příliš těžké vyvinout aparát podobný sněžnému pluhu, který by sbíral materiál," řekl Jones, který je veteránem čtyř misí raketoplánů.

Dodal, že řada blízkých asteroidů je jen volným shlukem horniny, která slabě drží pohromadě jen díky gravitaci. Těžební podnik bude ovšem riskantní a velmi drahý, ale stojí za ním taková jména, která představují bohatství a vyspělé technologie. Projekt mimo jiné podporují spoluzakladatel Googlu Larry Page nebo známý filmový režisér James Cameron, jako poradci se hlásí bývalí kosmonauti.

Zlato a platina
Cílem Planetary Resources budou zlato, takzvané platinové kovy, jichž je na Zemi nedostatek, a voda. "Voda je pravděpodobně tím nejcennějším zdrojem ve vesmíru. Přístup k asteroidu bohatému na vodu výrazně usnadní průzkum sluneční soustavy. Vedle podpory života bude voda rozložena na kyslík a vodík pro dýchatelný vzduch a palivo raketových motorů," vysvětlil spoluzakladatel společnosti Eric Anderson.

Podle spacefellowship.com se doposud ví o asi 9000 asteroidech blízkých Zemi. Z této skupiny planetek a kosmických těles jich je více než 1500 energeticky snadněji přístupných než Měsíc.

Z hlubin do vesmíru

Režisér Cameron sestoupil na nejhlubší dno moře. Jako třetí na světě

Režisér James Cameron před cestou na dno Mariánského příkopu.

"Tam, kam směřujeme, nevedou žádné cesty. My ale máme mapu," zní heslo společnosti. Jejím cílem je výrazně snížit náklady na průzkum asteroidů. Pomoci jí k tomu mají inovace a zkušenosti vesmírného průmyslu, operační přizpůsobivost, rychlá tovární výroba robotických sond, úsporné využívání nákladového prostoru a jednoduché návrhy zařízení. Za vším podle Planetary Resources může stát jen malý tým expertů.

Riskantní projekt
Firma již navrhla první řadu průzkumných sond. První z nich je Arkyd-100 Series, která bude umístěna na nízké zemské orbitě. Jejím hlavním úkolem bude vybrat několik prvních asteroidů, k nimž se následně vydá roj automatických prospektorů Arkyd-300 Series.

Těžba na asteroidech přinese podle Planetary Resources lidstvu řadu výhod a růst, který odhaduje na desítky miliard dolarů ročně. Jako příklad společnost zmínila planetku o průměru 30 metrů, která může ukrývat platinu v hodnotě 25 až 50 miliard dolarů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.