Lidovky.cz

Hollande se stal prezidentem. Má kódy od jaderných zbraní

Svět

  12:34aktualizováno  18:20
PRAHA - François Hollande se stal novým francouzským prezidentem. Je po 17 letech prvním socialistou, který se dostal do prezidentského Elysejského paláce. Po nástupu do úřadu oznámil, že chce pro Evropu "novou cestu".

Nicolas Sarkozy a Francois Holland před Elysejským palácem. foto: Reuters

Ve funkci, kterou převzal od svého předchůdce Nicolase Sarkozyho, bude pět let. Odpoledne Hollande jmenoval premiéra Jean-Marca Ayraulta. Pak nový prezident odletí do Berlína ke klíčovým jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž bude jednat o krizi eurozóny.

Merkelová opakovaně dala najevo, že nemíní znovu otevírat fiskální pakt a podporovat růst za cenu nových půjček. Hollande dnes nicméně řekl, že chce "otevřít v Evropě novou cestu".

"Nabídnu našim evropským partnerům pakt, který bude vázat nezbytné snížení deficitu s potřebným povzbuzením ekonomiky," prohlásil. "Aby překonala svou krizi, Evropa potřebuje projekty, potřebuje solidaritu, potřebuje růst."

Nicolas Sarkozy se ženou Carlou Bruniovou opouští Elysejský palác.

Hollande připustil, že si uvědomuje ve Francii "velká omezení... především ohromné zadlužení, slabý růst, vysokou nezaměstnanost a oslabenou konkurenceschopnost".

Sedmapadesátiletý Hollande porazil ve volbách konzervativce Sarkozyho, který ho před ceremonií uvítal na schodech Elysejského paláce. Sarkozy pak předal svému nástupci kódy k francouzským jaderným zbraním a další tajné materiály. Bezprostředně po předání moci exprezident odjel v doprovodu manželky Carly Bruniové z paláce.

Skromnost místo přepychu

Hollande se chtěl odlišit od okázalého stylu svého předchůdce, takže požadoval, aby začátek jeho prezidentského mandátu byl co nejstřízlivější.

Sarkozy si proti sobě popudil hodně lidí, když před pěti lety volební vítězství slavil v přepychové restauraci.

Kromě 350 oficiálních hostů se tak Hollandeova nástupu do funkce zúčastnilo jen 30 dalších pozvaných. Mezi nimi nebyly jeho děti, ani děti jeho partnerky Valerie Trierweilerové.

"Je to protokolární ceremonie. Není to ceremonie vítězství nebo loučení," uvedl Hollandeův mluvčí Manuel Valls. Přesto prezident dostal na krk zlatý řetěz se jmény svých předchůdců.

Hollande je sedmým prezidentem francouzské páté republiky, která vznikla v roce 1958.

Pocta Curie-Sklodowské

Po ceremonii provázené 21 dělovými salvami absolvoval Hollande přehlídku v zahradě Elysejského paláce a poté vítěznou jízdu po nedalekém bulváru Champs-Elysées v otevřeném citroënu k Vítěznému oblouku, kde položil věnec k hrobu Neznámého vojína.

První oběd v Elysejském paláci absolvuje Hollande s bývalými socialistickými premiéry Pierrem Mauroy, Laurentem Fabiusem, Michelem Rocardem, Edith Cressonovou a Lionelem Jospinem.

ČTĚTE TAKÉ:

Poté vzdá poctu osobnostem, které mají symbolizovat jeho priority - vzdělání a integraci. Vzdá tak hold Julesovi Ferrymu, jenž je považován za zakladatele laického školství se školní docházkou, která je zdarma a povinná.

Stejně tak uctí Marie Curie-Sklodowskou, která byla původem Polka a za vědecké působení ve Francii dostala dvě Nobelovy ceny. Oslavy vstupu do prezidentské funkce zakončí Hollande na pařížské radnici.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.