Lidovky.cz

Královna se plavila po Temži. A porušovala protokol

Svět

  13:21aktualizováno  18:16
LONDÝN - Britská královna Alžběta II. absolvovala slavnostní plavbu po Temži u příležitosti 60. výročí svého nástupu na trůn. Krátce po podplutí pod slavným mostem Tower Bridge královna vystoupila na břeh, odkud sledovala zbytek slavnostního lodního procesí na její počest.

Královna Alžběta II. se snachou Camillou a vévodkyní Catherine

Toho se účastnilo 1000 lodí a břehy Temže lemovaly davy diváků mávající britskými vlajkami, přestože celou akci provázelo vpravdě anglické počasí, tedy ustavičný déšť.

Královská rodina se plavila na lodi The Spirit of Chartwell (uprostřed)

Královnu dovezla na nábřeží tmavá limuzína. Alžběta II., která si pro tuto příležitost oblékla bílé šaty, za zvuků trumpet a troubení parní lokomotivy na mostě Chelsea Bridge nastoupila do člunu, který ji po řece dopravil ke zvlášť upravené lodi The Spirit of Chartwell.

Na palubě The Spirit of Chartwell už na Alžbětu II. čekali ostatní členové královské rodiny. Na místě byli mimo jiné královnin syn princ Charles, její vnuci princové William a Harry či Williamova manželka Kate. Harry a William mají pro tuto příležitost na sobě své vojenské uniformy, Kate si vzala červené šaty od Alexandra McQueena.

Královna se během plavby opakovaně dopouštěla drobných porušení protokolu. Místo, aby se hned usadila na horní palubě na trůnu z rudého sametu, procházela se po lodi a hovořila s členy posádky.

ČTĚTE TAKÉ:

Slavnostní fanfára britského královského námořnictva oznámila připlutí královny ke slavnému padacímu mostu Tower Bridge, u něhož plavba končila. Než pod ním královská loď proplula, most se zvedl.

Královské procesí krátce poté doplulo do cíle, kde Alžbětu II. uvítaly slavnostní salvy zvláštní ceremoniální jednotky. Panovnice vystoupila na břeh a další část procesí sledovala ze břehu, přestože déšť postupně sílil.

Největší slavnostní flotila v Británii od roku 1662 zahrnovala vše od obyčejných člunů, přes jachty až po havajskou válečnou kanoi a benátské gondoly. V průvodu bylo několik "hudebních" lodí. Procesí uzavírala loď s Londýnským filharmonickým orchestrem. Slavnostní plavby se naopak nezúčastnili lidé ze zábavního průmyslu nebo státníci či korunované hlavy ze zahraničí, což německá agentura DPA označila za "velmi britské". "Jako dívka jsem viděla korunovaci královny," citovala agentura jednu z obyčejných přihlížejících, 69letou Jane. "Prostě jsem musela být u toho. Odváděla v posledních letech skvělou práci," řekla. Pochmurné počasí jí nevadilo. "Při korunovaci bylo také vlhko," vzpomínala.

V sobotu panovnice oslavy zahájila návštěvou prestižních koňských dostihů Derby v jihoanglickém Epsomu. Oslavy vyvrcholí v úterý, kdy královna pozdraví davy z balkonu Buckinghamského paláce.

Šestaosmdesátiletá panovnice je druhým "nejdéle sloužícím" britským monarchou. Překonává ji jen královna Viktorie, která převážně v 19. století vládla přes 63 let. Alžběta II. již slavila v roce 1977 stříbrné a v roce 2002 s ještě větší pompou zlaté výročí nástupu na trůn. Ale oslavy diamantového jubilea Británie zažila poprvé a naposledy v předminulém století právě s královnou Viktorií v roce 1897.

"Královna poskytla zemi neuvěřitelnou službu. Nikdy neudělala chybný krok, je tady a ve světě velmi populární a respektovaná. Je to příležitost, aby jí lidé poděkovali," vzdal panovnici hold britský premiér David Cameron.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.