Lidovky.cz

Říkají jim Duchové. Pro Asada berou steroidy a vraždí ženy a děti

Svět

  10:28
HOMS/PRAHA - Mačetami a kalašnikovy dělají špinavou práci pro vládu a prezidenta Bašára Asada. Potetovaní muži v maskáčích a černých tričkách se svaly, ke kterým jim dopomohly steroidy. Právě oni, muži z gardy Šabíha (Duchové), prý stojí za masakrem v Húlá, kde zahynulo přes sto lidí, zejména žen a dětí.

Duchové dostávají čtyři tisíce korun za den "práce".

Duchové přicházejí poté, co utichne dělostřelecké bombardování. Zabijí každého, kdo jim přijde do cesty. Podle britských médií to navíc dělají tak, aby šířili strach, podřezávají hrdla ženám i dětem. Připisují se jim nedávné masakry v Húlá a vesnicích al-Kubajr a Mazráf. Oficiálně pod armádu nespadají. Jsou to žoldáci, kteří za den práce dostávají v přepočtu čtyři tisíce korun.

Bývali to mafiáni, kteří se živili vybíráním výpalného. Asadův režim je našel a vyzbrojil. "Jejich úkolem je terorizovat obyvatelstvo a provádět etnické čistky," řekl britskému Daily Mailu nejmenovaný zdroj. Žoldáci mají na pažích "svého prezidenta" vytetovaného.

ČTĚTE TAKÉ:

Doktor Mousab Azzawi řídí v Londýně syrskou organizaci pro lidská práva a s Duchy se setkal. "Jsou to monstra. Jsou vysocí a berou steroidy, aby jim narostly obrovské svaly. " popisuje. Prý s nimi musel mluvit jako s dětmi, protože nesnáší inteligentní lidi. "To je na nich nejděsivější, kombinace síly a slepé oddanosti Asadově režimu," líčí doktor. Duchové jsou fanatickými stoupenci alávitské sekty, po většinu života jim vymývali mozek tvrzením, že sunnité jsou jejich nepřátelé. Asad je také alávita.

Duchové dostávají čtyři tisíce korun za den "práce".

Chytit se nedají. Civilisté proti nim nemají šanci a povstalcům uprchnou, protože se schovávají za syrské vojáky.

Zástupkyně agentury OSN pro sledování situace dětí v ozbrojených konfliktech Radhika Coomaraswamyová včera řekla, že se její spolupracovníci vrátili ze Sýrie s děsivými zprávami. Nikde prý neviděli, že by děti byly do takové míry nechráněné před konfliktem. Podle Coomaraswamyové jsou syrské děti vystaveny takové míře utrpení, která je neobvyklá i v bojových situacích. Kritizovala ale také opoziční Syrskou svobodnou armádu, která prý používá děti v bojových oblastech, i když většinou k pomoci se zraněnými.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.