Lidovky.cz

Bývalá členka RAF Beckerová dostala čtyři roky vězení

Svět

  21:00
STUTTGART (Německo) - Ke čtyřletému vězení byla v Německu odsouzena Verena Beckerová, někdejší členka ultralevicové teroristické organizace Frakce Rudé armády. Byla shledána vinnou z účasti na vraždě vrchního státního zástupce Siegfrieda Bubacka a jeho dvou společníků v roce 1977.

Ke čtyřletému vězení byla v Německu odsouzena Verena Beckerová. foto: Reuters

Předsedající soudce Hermann Wieland dnes v odůvodnění rozsudku uvedl, že Beckerová "se vedle pozdějších pachatelů podílela na rozhodnutí" spáchat atentát a "pachatele v jejich rozhodnutí pro čin povzbuzovala". Smrtící výstřely však nepocházely od ní.

ČTĚTE VÍCE:

Zatím není jasné, jakou dobu bude ještě muset Beckerová skutečně strávit za mřížemi. Dva a půl roku z uloženého trestu si totiž podle DPA prakticky už odseděla při výkonu předchozího trestu. Započítat je třeba i čtyři měsíce, které před dnešním rozsudkem strávila ve vyšetřovací vazbě. Odsouzená by navíc mohla být po odpykání poloviny trestu předčasně propuštěna.

Žádné znatelné pohnutí

Devětapadesátiletá Beckerová čtení rozsudku naslouchala pozorně a bez většího znatelného pohnutí. Při předchozím procesu jakýkoli podíl na vraždě Bubacka popřela. Podle agentury DPA prohlásila, že v západoněmeckém Karlsruhe, kde byla vražda spáchána, do svého zatčení v květnu 1977 nikdy nebyla. Byla prý na Blízkém východě a do Evropy odcestovala až den po vraždě. Tvrdila také, že se nezúčastnila ani jejího naplánování.

Atentát provedly 7. dubna 1977 v Karlsruhe dvě osoby s helmami na hlavě, které na motocyklu projely kolem stojícího Bubackova auta. Dosud se ale nepodařilo zjistit, kdo to byl. Za podíl na vraždě poslal soud v minulosti na doživotí do vězení jiné členy takzvané druhé generace RAF Knuta Folkertse, Christiana Klara a Brigitte Mohnhauptovou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Wieland upozornil, že přímý podíl obžalované na vraždě nebylo možné prokázat. Její nepřímou účast na atentátu zdůvodnil stuttgartský soudce tím, že se zúčastnila přípravného setkání členů RAF v Dolním Sasku, kde padlo rozhodnutí o atentátu.

"Obžalovaná... se vehementně zasazovala o to, aby byl atentát proveden co nejrychleji," prohlásil Wieland. Beckerová podle něj uvnitř skupiny hrála klíčovou roli. Soud se přitom opíral o výpovědi bývalého člena RAF Petera-Jürgena Boocka.

Beckerové hrozilo v novém procesu doživotní vězení. Za svou teroristickou činnost byla již jednou na doživotí odsouzena v roce 1977. O 12 let později jí ale tehdejší prezident Richard von Weizsäcker udělil milost. Tento trest se však netýkal vraždy v Karlsruhe, nýbrž střelby v jihoněmeckém Singenu měsíc po atentátu. Tehdy čtyřiadvacetiletá Beckerová se při zatýkání bránila stejnou zbraní, kterou byl zastřelen Buback, ale ani to tehdejší vyšetřovatele nepřimělo k tomu, aby ji obvinili z podílu na jeho vraždě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.