Lidovky.cz

Po 40 letech první svobodné volby. Zatím prý vedou liberálové

Svět

  10:23aktualizováno  16:51
TRIPOLIS - V Libyi začalo sčítání výsledků sobotních voleb do přechodného parlamentu. Svobodné celostátní volby se v zemi konaly poprvé po více než 40 letech vlády vůdce Muammara Kaddáfího, jehož režim loni v srpnu svrhlo ozbrojené povstání.

Libyjec líbá svůj prst, kterým dokazuje, že už odvolil foto: ČTK

Šéf pozorovatelské mise OSN Ian Martin serveru BBC řekl, že při svozu volebního materiálu z volebních místností nenastaly problémy a nic prý nenaznačuje, že by bylo třeba se kvůli sčítání vážně znepokojovat.

Volební místnosti se oficiálně uzavřely večer v 20:00. Televize Al-Džazíra ale uvedla, že na řadě míst se hlasování kvůli opožděnému začátku protáhlo.

Martin sdělil, že ještě dnes se hlasovali voliči v malých městech u pobřežní Syrty, kam byly volební dokumenty přivezeny pozdě a volby nemohly začít včas.

ČTĚTE TAKÉ:

Libyjci volili 200 členů přechodného národního shromáždění, které má jmenovat novou vládu a připravit zemi na plnohodnotné parlamentní volby. Hlasy podle předběžných údajů volební komise odevzdalo asi 1,6 milionu z 2,8 milionu registrovaných voličů, tehdy méně než 60 procent.

Podle agentury Reuters není zatím jasné, jak bude nové shromáždění fungovat ani jak silné zastoupení v něm budou mít islamisté. Liberální koalice se dnes nechala slyšet, že vede ve většině okrsků. Představitelé volební komise ale tyto zprávy komentovat nechtěli. První předběžné výsledky se čekají nejdříve v pondělí.

Hlasování provázely zprávy o protestech na východě země, kde řada radikálů žádá větší autonomii oblasti. Úřady během voleb informovaly o smrti dvou lidí, které označily za demonstranty usilující o narušení historického hlasování. Místní milice v závěru týdne na protest proti konání voleb a údajně nedostatečnému zastoupení východu v novém shromáždění narušili provoz několika ropných terminálů na východě země. Předseda libyjské ropné společnosti (NOC) ale dnes řekl, že činnost tří velkých ropných zařízení v Brize, Rás Lanúfu a v As-Sidru byla obnovena a úřady částečně obnovily těžbu. Poslední svobodné parlamentní volby se v zemi konaly v roce 1952 krátce po získání nezávislosti. V roce 1965, čtyři roky před nástupem Kaddáfího k moci, Libyjci volili znovu, politické strany se ale tehdy již voleb účastnit nemohly.

Historický milník

Sobotní hlasování se tak na mnoha místech neslo ve slavnostním duchu. V Benghází, kolébce loňského povstání, lidé oslavovali odpalováním raket směrem na moře. Nad Tripolisem byly vidět ohňostroje. Úleva nad hladkým průběhem voleb zavládla i v údajném Kaddáfího rodišti Syrtě, kde se loni odehrály jedny z nejhorších bojů.

Za historický milník volby označili šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová a britský ministr zahraničí William Hague, podle nějž se zprávy o narušení pořádku zdály být izolované. Americký prezident Barack Obama slíbil, že USA budou Libyi partnerem, a varoval před obtížemi, které severoafrickou zemi při její transformaci čekají. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová upozornila, že Libyjce při vytváření "efektivní transparentní vlády, která sjednotí zemi", čeká namáhávaná práce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.