Lidovky.cz

Při pohřbu disidenta Oswalda Payá se na Kubě zatýkalo

Svět

  18:50aktualizováno  21:58
KUBA - Při pohřbu jednoho z nejznámějších kubánských disidentů Oswalda Payá, který zahynul v neděli při automobilové nehodě, byly zatčeny desítky opozičních aktivistů.

Na pohřbu Oswalda Payá byly zatčeny desítky opozičníků foto: Reuters

Oznámila to agentura AFP, podle níž je mezi zadrženými také disident Guillermo Farinas, známý řadou hladovek, které na protest proti režimu držel.

Šedesátiletý Payá, který strávil desítky let bojem proti komunistickému režimu, zemřel v neděli odpoledne ve východokubánské provincii Granma, když podle oficiální verze řidič ztratil kontrolu nad vozidlem a narazil do stromu. Druhou obětí nehody se stal Kubánec Harold Cepera. Další dva cestující, mladý Španěl a Švéd, nehodu přežili a byli již propuštěni z nemocnice, nehodu ale prozatím nekomentovali.

PSALI JSME:

Disidentovu památku uctila řada světových osobností. Kubánský kardinál Jaime Ortega na pohřbu ocenil mimo jiné jeho zbožnost a politické poslání a sdělil, že kondolenci rodině zaslal papež Benedikt XVI.

"Oswaldo měl jasné politické poslání, a to ho, jako dobrého křesťana, neodvádělo od jeho víry a náboženských povinností," řekl Ortega. "Právě naopak, vždy vzhlížel ke své víře jako k inspiraci pro svou politickou činnost." Zatímco stovky diplomatů, přátel a aktivistů v tichosti opustily kostel, aby rodinu zesnulého doprovodily na havanský hřbitov, desítky disidentů skandovaly heslo "svoboda, svoboda".

Oswaldo Payá

Katolický disident Payá, držitel Sacharovovy ceny Evropského parlamentu z roku 2002, se snažil změnit totalitní režim nenásilnou a ústavní cestou. V roce 1999 také obdržel cenu Homo Homini společnosti Člověk v tísni. V lednu 2003 navštívil ČR a setkal se tehdy s Václavem Havlem, který jej dvakrát nominoval na Nobelovu cenu za mír. Pro svou důslednou obhajobu lidských práv byl Payá neustálým terčem represí havanského režimu. Byl mnohokrát zatčen a vyslýchán, na jeho dům opakovaně zaútočily davy organizované politickou policií.

Policie je zadržela a odvezla v přistaveném autobuse. Ihned po incidentu nebylo jasné, jaký bude jejich další osud. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že režim v obdobných případech zadržené brzy bez obvinění propouští.

O tom, zda šlo skutečně o nehodu, panují v opozičních kruzích pochybnosti. Syn známého disidenta dnes BBC řekl, že to nehoda nebyla. Auto s jeho otcem prý někdo záměrně vytlačil ze silnice. Avšak tuto verzi nepotvrdilo ani švédské, ani španělské velvyslanectví. Kubánské úřady nehodu vyšetřují.

Diplomaté hovoří o tom, že vozidlo podle všeho jelo nepovolenou rychlostí a vjelo do výmolu, ze kterého bylo vymrštěno ze silnice proti stromu. Také podle nich prozatím neexistuje důkaz, který by potvrdil podezření rodiny. Kubánské úřady prý kontaktovaly velvyslance Švédska a Španělska a přislíbily spolupráci.

S disidentem cestovali předseda mládežnického křídla švédských křesťanských demokratů Aron Modig a místopředseda hnutí Nové generace vládní španělské Lidové strany Ángel Carromero. Zatímco Modig se podle evropských diplomatů vrátil do Havany a dostal povolení k odletu do vlasti, Caroomero čelí možným obviněním z riskantní jízdy a neúmyslného zabití.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.