Lidovky.cz

Oběti z Bhópálu protestují proti sponzorovi olympiády

Svět

  21:00
BHÓPÁL - Stovky těch, kdo v roce 1984 přežili nejhorší chemickou katastrofu v dějinách, když v indickém Bhópálu unikl z americké továrny Union Carbide smrtící plyn, se zúčastnily Bhópálské speciální olympiády. Uspořádala ji pětice organizací sdružujících oběti z Bhópálu, které tak chtějí vyjádřit nesouhlas s tím, že jedním ze sponzorů v pátek začínající londýnské olympiády je společnost Dow Chemical, která v roce 1999 firmu Union Carbide koupila.

Oběti z Bhópálu prostestují proti tomu, aby společnsot Dow Chemical nebyla sponzorem olympijských her v Londýně. foto: ČTK

Tělesně či mentálně postižené děti se v Bhópálu rodí dodnes a právě ony vedly úvodní ceremoniál speciální olympiády.

ČTĚTE TAKÉ:

Všichni soutěžící, z nichž nejmladším bylo pět let, jsou od narození postižení, většinou mozkovou obrnou nebo mentální retardací.

Katastrofa v Bhópálu

Neštěstí se stalo v prosinci 1984, kdy v bhópálské pobočce amerického chemického koncernu Union Carbide uniklo do ovzduší 40 tun smrtelně jedovatého plynu metylizokyanatanu.

Smrtící výpary zabily okamžitě 1700 osob, v následujících týdnech zemřelo dalších 2500 lidí.

Deset let poté dosáhl počet obětí asi 7000 a listina postižených obsahuje na 200 000 jmen.

Na začátku obešli s pomocí nebo byly vezeny kolem stadionu. Někteří lidé vzali do průvodu košťata, aby tak naznačili požadavek, aby společnost Dow Chemicals konečně továrnu vyčistila.

Soutěžilo se za povzbuzování rodin v disciplinách jako běh pozadu po čtyřech, neboli "krabí závod", nebo běh s asistentem na 25 metrů. Džamila Biová přivezla na kolečkovém křesle svého 11letého vnuka Amána, který trpí mozkovou obrnou. "Ty děti přijely přese všechno, co jim Union Carbide provedl. Jsme rádi, že se tu projdou," řekla Biová.

Vyřazení společnosti ze sponzorů olympiády

Oběti tragédie v Bhópálu během posledního roku vedly aktivní kampaň za vyřazení Dow Chemical ze sponzorů her. V této snaze získaly i podporu indické vlády a vlády státu Madhjapradéš, jehož je Bhópál hlavním městem.

Londýnský organizační výbor i Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ale v tomto sporu podpořily společnost Dow Chemical. Když se svým požadavkem neuspěly, rozhodly se organizace sdružující oběti uspořádat dnešní "olympiádu", aby ukázaly, jaké hrůzy únik plynu způsobil.

ČTĚTE VÍCE:

Podle příbuzných obětí by firma Dow měla zaplatit osm miliard dolarů (165 miliard korun) jako kompenzaci rodinám postižených a vyčistit půdu a spodní vodu v okolí továrny.

Dow v prohlášení obvinila aktivisty z pokusu přepsat dějiny, jelikož viníka, Union Carbide, koupila až 16 let po katastrofě. Podle Dow je právně případ uzavřen od roku 1989, kdy se Union Carbide dohodla s indickou vládou na kompenzaci ve výši 470 milionů dolarů. Další odpovědnost nyní dle Dow leží na státě Madhjapradéš, jemuž komplex patří. "Ti, kdo se pokoušejí spojovat Dow s incidentem, jsou špatně informovaní nebo jim někdo lže," řekl mluvčí Dow Scot Wheeler.

Sabotáž nespokojeného zaměstnance

Podle vyšetřovatelů nehodu způsobila voda, která se dostala do zásobníku s plynem. Union Carbide obvinil ze sabotáže nikdy neidentifikovaného nespokojeného zaměstnance. Obvinění, že za katastrofou bylo nedodržení bezpečnostních opatření nebo nekvalitně vyprojektovaný komplex, popřela.

Amnesty International považuje přítomnost Dow mezi sponzory olympiády za absurdní. Organizátoři her by podle ní měli přiznat omyl a omluvit se. Logo společnosti se bude objevovat na obrazovkách spolu s logy dalších sponzorů při televizních přenosech. Firma financovala konstrukci, na níž je natažen povlak, kterým je stadion zčásti pokryt.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.