Lidovky.cz

Asad drtí povstalce českými bitevníky Albatros

Svět

  17:10
ALLEPO - Syrská armáda začala nedávno k potlačení povstalců v Aleppu používat také česká bitevní letadla L-39 Albatros. Uvedl to list The New York Times. Těžké boje mezi vládními vojáky a rebely zuří také v Damašku

Letoun L-39 Albatros foto: www.afbcaslav.czReprofoto

Podle expertů citovaných americkým listem je pravděpodobným důvodem nasazení letadel české výroby přílišná zátěž vrtulníků, na něž zatím režim Bašára Asada v boji proti povstalcům sázel především. Dalším důvodem mohou prý být lepší zbraně, které nyní rebelové mají k dispozici.

Aero L-39 Albatros

Vojenský cvičný letoun Aero L-39 Albatros je proudový podzvukový stroj vyvinutý v 60. letech minulého století v tehdejším československém podniku Aero Vodochody. Je to nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě.

Kromě čistě cvičné varianty existují i verze, které umožňují montáž lehké výzbroje, a Albatros tak může plnit i roli lehkého bitevníku.

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr portálu iDNES.cz řekl, že Sýrie v letech 1981-1984 odebrala 99 letadel verzí L-39ZO a L-39ZA. Ty mohou nést kanony ráže 23 mm, neřízené rakety a bomby a řízené protiletadlové střely. Podle Visingra má Sýrie i další zbraně vyrobené v Česku, včetně kolových obrněných transportérů OT-64 SKOT a pasivních radiolokátorů Ramona.

Tyto letouny sloužily či slouží v téměř 40 zemích celého světa. Vyrobilo se jich přes 2800. V 90. letech vznikly jejich vylepšené typy - cvičný L-59 Super Albatros a lehký bitevník L-159 Alca.

Posilují Rusové základnu?

Agentura Reuters informovala, že Rusko vysílá do své syrské základny v přístavním městě Tartús trojici výsadkových lodí s vojáky. Na palubě každé lodi může být až 120 příslušníků námořní pěchoty. Plavidla jsou v současné době ve Středozemním moři a do Tartúsu by měla dorazit koncem týdne. Moskva v minulosti upozorňovala, že připravuje vojáky, aby v případě potřeby ochránili zaměstnance základny a evakuovali z komplexu zařízení. Rusko již v červenci vyslalo do východního Středomoří tři námořní bojové svazky. Více o ruské flotile se dočtete ZDE

Ruské ministerstvo obrany ale posléze tuto informaci dementovalo. Ruská bojová plavidla plní ve Středozemním moři cvičné úkoly a nemají v plánu vplout do syrského přístavu, citovala agentura RIA Novosti z jeho prohlášení.

Střelba je hlášena také z oblasti města Húlá v centrální části země, v němž bylo při květnovém masakru zabito téměř sto lidí. V několika čtvrtích Aleppa vyšly navzdory bojům do ulic stovky demonstrantů. Skandovali hesla jako "chceme popravit Asada" a "chceme svobodu a mír". Protirežimní demonstrace za účasti tisíců lidí se konaly v provinciích Dará, Idlib, Hamá a Hasaká.

Střelba zasáhla palestinský tábor
Těžké boje mezi vládními vojáky a rebely se v pátek odehrávaly v Damašku. Při minometném zásahu palestinského uprchlického tábora v syrské metropoli bylo zabito nejméně 21 civilistů.

Tábor Jarmúk poskytuje útočiště největšímu počtu palestinských uprchlíků v Sýrii. Podle oficiálních údajů OSN v něm žije 148.500 osob. Palestinci se snaží stát stranou konfliktu, jejich tábor je ale vklíněn mezi čtvrti známé podporou povstalců. "Nevíme, kdo střílel (na Jarmúk)," řekl šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán a požadoval "mezinárodní vyšetření" incidentu.

 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.