Lidovky.cz

Za plánovanými atentáty měl stát libanonský exministr

Svět

  20:22
Bejrút - Bývalý ministr libanonské vlády a blízký spojenec Damašku Michel Samaha byl zatčen a bude obviněn ze "zapojení do teroristického spiknutí", jehož cílem byly útoky uvnitř Libanonu. Oznámily to podle agentury Reuters libanonské bezpečnostní zdroje.

Bývalý ministr libanonské vlády a blízký spojenec Damašku Michel Samaha foto: Reuters

Do případu je podle agentury AFP významně zapleten šéf syrských bezpečnostních sil, generál Alí Mamlúk, kterého libanonská justice podezřívá z plánování atentátů v Libanonu. Mamlúk je podle libanonské justice podezřelý ze založení "skupiny, jejímž cílem bylo podněcovat zabíjení mezi různými náboženskými komunitami a páchat teroristické akce s pomocí výbušnin, které převážel do Libanonu a skladoval je tam" Michel Samaha, řekl zdroj AFP.

Na seznamu politikové

Spolu se syrským plukovníkem Adnanem prý tato trojice připravovala vraždy politických a náboženských osobností v Libanonu, dodal. Samaha byl zatčen ve čtvrtek ráno ve svém domě severovýchodně od Bejrútu. Policie při akci zabavila tři nebo čtyři telefony, laptop a dva nebo tři filmy, řekl Samahův právník Málik Sajjíd televizi Al-Manar.

Samaha zastával post ministra ve třech libanonských vládách v letech 1992 až 2004, tedy v době syrské politické a bezpečnostní nadvlády v Libanonu. Samaha, který byl také členem parlamentu, byl po celou dobu téměř 18 měsíců trvajícího konfliktu v Sýrii jednoznačným stoupencem prezidenta Bašára Asada.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2007 se Samaha ocitl na seznamu Libanonců a Syřanů podezřelých ze snah o podkopání stability Libanonu a tehdejší bejrútské vlády podporované Západem, který vydal Bílý dům. Šestašedesátiletý generál Mamlúk je sunnita z Damašku, který postavil celou svou kariéru na službě ve zpravodajských složkách a dokázal si získat absolutní důvěru prezidenta Asada. Od roku 2005 byl šéfem rozvědky.

Po atentátu z letošního 18. července, který zdecimoval Asadův bezpečnostní aparát, byl Mamlúk jmenován šéfem Úřadu národní bezpečnosti, který zastřešuje všechny syrské bezpečnostní služby. Z tohoto titulu má postavení ministra a podléhá přímo prezidentu Asadovi.

Krátce po vypuknutí povstání proti Asadovi se generál Mamlúk, tehdy v postavení šéfa rozvědky, ocitl na sankčním seznamu americké vlády, která mi připsala přímou odpovědnost za porušování lidských práv, zejména použití násilí proti civilistům. O měsíc později se Mamlúk ocitl také na seznamu 13 syrských představitelů, na které se vztahují sankce Evropské unie uvalené na režim v Damašku za brutální represe proti civilistům.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.